Türk astronotlar ne zaman uzaya gidecek? Bakan Kacır TEKNOFEST’te açıkladı

“HEDEFİMİZ, EĞİTİMLERİMİZDEN MAKSİMUM FAYDAYI ELDE ETMEK”

Türkiye’nin ilk uzay yolcularından Alper Gezeravcı ise gençlerin artık hayallerinin sınırlarının olmadığını belirterek, “Türkiye’nin 100. yılında icra edeceğimiz ilk uzay yolculuğumuz, aslında bir yere varış hikayesi değil, devletimizin iradesiyle, gelecek nesillerin tereddütsüz değerlerinin sınırını taşıyabileceği, gökyüzünün derinliklerine öteleyebileceği bir yolculuğun başlangıç noktasıdır.” diye konuştu.

Tuva Cihangir Atasever de ROKETSAN’da görev yaptığı süre boyunca TEKNOFEST Roket Yarışması’nın icra edilmesinde aktif görev aldığını anlattı.

Şu anda Türkiye’nin iki astronot adayından biri olmanın tarifi güç bir mutluluk ve onur olduğuna dikkati çeken Atasever, “Buraya gelerek Milli Teknoloji Hamlesi’nin dip dalgasının bir parçası olduğunuz için minnetlerimi sunuyorum. Nisandan itibaren yoğun bir eğitim programının içerisindeyiz. İlk defa bizim milletimizden iki insan uzayda yürütülecek kapsamlı bilimsel görevin paydaşları olarak bu eğitimlere maruz kalıyor. Çok kıymetli bilgiler ediniyoruz. Hedefimiz, eğitimlerimizden maksimum faydayı elde etmek.” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından uzay yolcuları, Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile çektirdikleri fotoğrafları imzalayıp katılımcılara dağıttı.


Yoruma kapalı.