TSK, Suriye ve Irak’ın kuzeyinde hava saldırıları düzenledi

MSB'nin Twitter hesabından paylaştığı fotoğraf

Kaynak, @tcsavunma

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye ve Irak’ın kuzeyinde çeşitli hedeflere hava saldırıları düzenledi. 

Hava saldırılarıyla ilgili olarak Ulusal Müdafa Bakanlığı’nın (MSB) resmi Twitter hesabından meydana getirilen ilk paylaşımda, “Hesap zamanı. Alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor!” yazıldı. Paylaşımda, havalanmakta olan bir F-16 harp uçağının fotoğrafı paylaşıldı.

MSB’den sonrasında meydana getirilen ikinci paylaşımda ise “Terör yuvaları tam isabet vuruşlarla yerle bir ediliyor” denildi ve bir video paylaşıldı.

MSB arkasından operasyona Pençe Kılıç Hava Harekâtı adı verildiğini deklare etti.

MSB’nin açıklamasında atıf meydana getirilen BM Antlaşması’nın 51. maddesi şu şekilde:

“Bu Antlaşmanın hiçbir hükmü Birleşmiş Milletler üyelerinden birinin silahlı bir saldırıya hedef olması halinde, Güvenlik Konseyi internasyonal sulh ve güvenliğin korunması için lüzumlu önlemleri alıncaya dek, bu üyenin naturel olan bireysel ya da ortak meşru müdafa hakkına halel getirmez.

“Üyelerin bu meşru müdafa hakkını kullanırken aldıkları önlemler derhal Güvenlik Konseyiíne bildirilir ve Konsey’in işbu Antlaşma gereğince internasyonal sulh ve güvenliğin korunması ya da tekrardan kurulması için lüzumlu göreceği halde her an hareket etme yetki ve görevini hiçbir halde etkilemez.”

Anadolu Ajansı, Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan havalanan harp uçaklarının görüntüsünü paylaştı. 

Kobani’den Derik’e kadarki sınır hattı süresince hava saldırıları düzenlenmiş olduğu bildiriliyor.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Sözcüsü Ferhad Şami, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, Kobani’nin de bombalandığını söylemiş oldu. 

Şami, Tel Abyad’ın doğusundaki Kazali’de, Tel Rıfat’ta ve Zarkan’da Suriye hükümet güçlerinin de hedef alındığını; hava saldırıları sonucu ölenler ve yaralananlar bulunduğunu iddia etti. 

Kobani, Şanlıurfa’nın Suruç kazasının merkezine ortalama 15 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise Türkiye’nin Halep, El Rak ve El Haseke’de düzenlemiş olduğu 25’e yakın hava saldırısında 12 SDG savaşçısı ya da Suriye askerinin öldüğünü öne sürdü. 

SDG’nin omurgasını YPG (Halk Koruma Birlikleri) oluşturuyor. Türkiye YPG’yi, PKK’nın Şimal Suriye’deki uzantısı olarak görüyor. 

İçişleri Bakanı Süleyman Asil, Cuma günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapmış olduğu açıklamada, İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım Pazar günü düzenlenen ve 6 kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu bombalı hücum için, “PKK’nın sivilleri hedef alan tipik saldırısıdır” demişti. 

PKK ise daha ilkin saldırıyla ilişkisi olmadığını açıklamıştı. 

Yoruma kapalı.