Trump kendisini tecavüzle suçlayan Jean Carroll’ın açtığı hakaret davasında yeminli ifade verdi

E Jean Carroll

Kaynak, WP via Getty Images

Eski ABD Başkanı Donald Trump, kendisini tecavüzle suçlayan gazete yazarı Jean Carroll’ın açtığı hakaret ve karalama davasında yeminli ifade verdi.

Carroll, Trump’un kendisine 1990’ların ortalarında New York’daki lüks bir mağazanın soyunma odasında saldırdığını ileri sürmüş, Trump ise yalancılıkla suçlamış olduğu Carroll’a kendisine aleyhinde hakaret davası açması çağrısı yapmıştı.

Carroll’u temsil eden Kaplan Hecker & Fink hukuk bürosunun sözcüsü “Donald Trump’ın ifadesini bugün alabilmiş olmaktan, müvekkilimiz adına kıvanç duyuyoruz” dedi. Fakat daha çok detay veremeyeceklerini söylemiş oldu.

Trump’ın avukatı Alina Habba da bir izahat yapmış oldu ve “Başından beri söylediğimiz benzer biçimde, müvekkilimiz bugün gerçekleri açıklamaktan kıvanç duymuştur. Bu dava Donald Trump’a karşı girişilmiş cadı avı listesindeki bir oldukca ötekiler benzer biçimde siyasal bir dalavereden ibarettir” dedi.

Trump’ın sorguda ne söylediği, bizzat mı yoksa web üstünden mi soruları yanıtladığı bilinmiyor. CNN, eski başkanın soruları Florida’daki Mar-a-Lago konutundan yanıtladığını bildirdi.

Davanın ilk duruşması 6 Şubat 2023 günü yapılacak.

Trump ve 90'lı yıllardaki eşi Marla Maples

Kaynak, Getty Images

Elle dergisinde uzun seneler okurlara tavsiyeler köşesi yazan Jean Carroll , 2019 senesinde New York dergisinde piyasaya çıkan makalesinde Trump’a 1995 yada 1996 senesinde Bergdorf Goodman mağazalarında tesadüfen rastladığını yazmıştı.

Trump’a mağazada armağan seçiminde destek bulunduğunu kaydeden Carroll, bir ara soyunma odasına girdiklerini ve Trump’ın kendisine saldırı ettiğini söylemişti. O yıllarda Carroll 52, Trump 50 yaşındaydı.

Carroll, saldırıyı iki arkadaşına anlattığını söylüyor. Bunlardan biri polise gitmesini tavsiye etmiş diğeri ise susmasını öğütlemiş ve “Unut bunu! 200 avukatı var. Seni gömer” demiş.

Trump ise iddiaları derhal redderek Carroll’ı, yazdığı kitabı satabilmek için yalanlar uydurmakla suçlamıştı.

Carroll da bunun üstüne daha başkan olduğu sırada, kendisine “yalancı” diyerek itibarıyla oynadığını söyleyerek, Trump’a karşı hakaret ve karalama suçlamasıyla dava açtı.

Trump’ın avukatları bir süredir eski başkanın ifade vermesini geciktirmek için uğraşıyordu fakat Manhattan’daki federal mahkemenin yargıcı erteleme taleplerini reddetti ve ifade alındı.

Carroll’ın avukatları geçen ay, müvekkillerinin, erişkin cinsel hücum mağdurlarına, süre aşımına uğramış bile olsa dava açmak için bir fırsat tanıyan yeni bir yasaya dayanarak, Trump’a bu kez saldırı suçlamasıyla ikinci bir dava daha açmaya hazırlandığını açıklamışlardı.

Carroll’ın bu dava için 24 Kasım günü başvuracağı bildirildi.

Trump hakkında devam eden davalar içinde Eylül ayında New Yorklu savcıların, hesaplarda sahtecilik iddiasıyla yaptıkları müracaat da var.

Trump hakkında ek olarak ABD Hakkaniyet Bakanlığı da gizli saklı resmi belgeleri Beyaz Saray’dan ayrılırken yanında Florida’daki evine götürmüş olduğu iddiasıyla bir soruşturma yürütüyor.

Yoruma kapalı.