TRT World Reuters’a anladığı dilden cevap verdi

“Türkiye’de Ofis Şefi Yardımcısı” ilanı adı altında siyasal kampanya meydana getiren, Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan İngiliz haber ajansı Reuters’ın evrensel gazetecilik kurallarını ve medya ahlakını ayaklar altına alan bu tavrına TRT World anlamlı bir karşılık verdi.

Londra’da muhabir aradığına dair bir iş ilanına çıkan TRT World, Reuters’ın skandal ilanına göndermeler yapmış oldu.

TRT World Londra’daki muhabir ilanında, İngiltere’deki siyasal istikrarsızlığa, ekonomik sorunlara ve bu ülkenin 21. yüzyılda hala Kraliyet ile yönetilmesine dikkat çekti.

KRALİYET ÜZERİNDEN DEMOKRASİ GÖNDERMESİ

TRT World ilanında herhangi bir siyasal lideri hedef almadan “Ard arda gelen Britanya hükümetlerinin Kovid-19 salgını, Brexit, küresel ekonomik kriz şeklinde büyük meydan okumalara cevap vermekte başarısız olması İngiliz siyasetini bir karmaşa içine soktu. Kısa süreli İngiliz hükümetleri ülkenin geleceğini belirsizlik içinde bırakıyor ve İngiltere’yi Avrupa’dan uzaklaştırıyor. Kraliçe Elizabeth’in vefat etmesiyle beraber, Orta Çağ’dan kalma bir yönetim biçimi olarak Kraliyet’in çağıl çağda varlığı tartışmaları hız kazanmıştır. Bu mevzularda kapsamlı haberler yapabilecek, kalemi güçlü muhabirlere ihtiyacımız var” denildi.

İNGİLTERE‘DEKİ SİYASİ KRİZE İŞARET EDİLDİ

TRT World ilanında, Reuters’ın ilanına benzer fakat daha ölçülü bir dil kullandı. İlanda “İskoç hükümetinin bağımsızlık talepleri İngiltere’nin birliğini tehdit ediyor. Yüksek enflasyon ve poundun kıymet kaybetmesi İngiltere’nin istikrarsız siyasetini tehlikeye atıyor” ifadeleriyle Thomson Reuters’ın sözde iş ilanına adeta misilleme yapılmış oldu.

REUTERS İŞ İLANI MI VERDİ, SİYASİ MANİFESTO MU YAYINLADI?

Reuters’ın siyasal parti seçim manifestosu şeklinde görünen skandal iş ilanında “Tayyip Erdoğan, yirmi senelik iktidarında Türkiye’yi çağıl laik geleneklerden uzaklaştırarak Cenup Kafkasya’dan Şimal Afrika’ya uzanan bölgelerde iddialı bir diplomatik ve askeri varlığa dönüştürdü. Erdoğan’ın gelecek aylarda tekrardan seçilme hedefini tehdit eden yüksek enflasyon ve TL’nin sert darbeler almış olduğu eleştiri bir kavşakta, derinlemesine kurumsal hikayeler sunabilecek kuvvetli yazma ve raporlama becerilerine haiz birine ihtiyacımız var” ifadeleri yer almıştı.

Yoruma kapalı.