TOKİ evleri hasar almadı – Son Dakika Haberler

SABAH, TOKİ binalarının nasıl sağlam kaldığını araştırdı. Necmettin Erbakan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Bölüm Başkanı Prof.Dr.Hasan Hüsnü Korkmaz, “TOKİ binaları tünel kalıp sistemi kullanıldığı için yıkılamıyor. depremlere dayanmak için”.

133 BİN 759 KONUT
SABAH, depremden zarar gören 10 ilde TOKİ tarafından kaç konut yapıldığını ve son durumlarını inceledi. TOKİ deprem merkezi Kahramanmaraş’ta 5 bin 545, Hatay’da 8 bin 18, Osmaniye’de 3 bin 323, Malatya’da 20 bin 605, Şanlıurfa’da 17 bin 261, Diyarbakır’da 20 bin 912, Gaziantep’te 27 bin deprem oldu. Adıyaman’da 7 bin 65, Adana’da 21 bin 154 ve Kilis’te 1929 olmak üzere toplam 133 bin 759 konut yapıldı. 10 ilde 133 bin 759 konutun yanı sıra bu illerde çok sayıda cami, okul ve güvenlik güçleri için bina yapıldı.

İYİ HABERLER
TOKİ, yüzyılın felaketi karşısında başarılı bir girişimde bulundu. Hiçbiri yıkılmayan TOKİ binalarının tamamı yaşanabilir durumda kaldı. TOKİ’nin binaları depreme dayanıklı radye temel üzerine inşa ettiği öğrenildi. TOKİ’nin depremden etkilenen kentlerden Gaziantep, İslahiye ve Nurdağı’ndaki konutlarını vatandaşlara teslim etmeye hazırlandığı bildirildi.

EVLERİNE GİREBİLİRLER
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ekipleri, hasar tespit çalışmalarında TOKİ konutlarında herhangi bir hasarın olmadığını belirledi. Bakanlık ayrıca 10 İl Valiliği ve Kaymakamlık TOKİ konutlarında oturanların evlerine girebileceğine dair bir mesaj gönderdi.

TOKİ BİNALAR yok edilemez NEDEN TÜNEL MODEL SİSTEM”
Necmettin Erbakan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Hüsnü Korkmaz: Taşıyıcı sistemin tamamı perde duvarlardan oluşuyor. Tünel kalıp yapılırsa bina yıkılmaz. Bir depremde meydana gelen tüm düşey/yatay kuvvetlerin betonarme makaslarla taşınması, binaların yatay rijitliklerinin çerçeve sistemlere göre çok daha fazla olmasını sağlar. Bu da beton tünel sistemlerinin sismik güvenliğinin yüksek olduğunu göstermektedir.

Yoruma kapalı.