Thodex’in kurucusu Özer’in davası Arnavut basınında: ‘Türk Avcı, davasının siyasi olduğu gerekçesiyle iadesine karşı çıkıyor’

Özge Özdemir | BBC Türkçe

Kripto para borsası Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in, Türkiye’ye iadesiyle ilgili son kararın bu Cuma Arnavutluk’ta düzenlenecek duruşmada verilmesi bekleniyor.

Kaynak, Thodex

Kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in, Türkiye’ye iadesiyle ilgili son kararın bu Cuma Arnavutluk’ta düzenlenecek duruşmada verilmesi umut ediliyor.

Özer’in avukatı Sevgi Erarslan ise Türkiye’de görülen davanın “siyasi bulunduğunu” iddia ederek iade edilmemesini talep ediyor.

Davayı takip eden, Arnavutluk merkezli Ora News haber kanalından gazeteci Isa Myzyraj, Özer’in avukatının sözlerini şu şekilde aktardı:

“Yol oluşturulan zararın Türkiye medyasında iddia edilenden azca bulunduğunu, parasını kaybettiğini söyleyen bir çok kişinin zararının karşılandığını ve davanın artık siyasi bulunduğunu öne sürüyor.”

Myzyraj, Özer’in Arnavut basınında “Türk Avcı” (Türk Swindler) olarak isminin geçtiğini belirtti.

Dolandırıcı anlamına gelen “swindler” kelimesi, flört uygulaması Tinder üstünden bayanları dolandıran Shimon Heyada Hayut’ın öyküsünü özetleyen The Tinder Swindler (Tinder Avcısı) belgeselinden yola çıkarak bir kalıp olarak kullanılıyor.

Türkiye medyasında yer edinen bazı haberlerde, Özer’in Arnavut mafyasıyla ilişkisi olduğu ve bu sayede ülkeye giriş yapmış olduğu 20 Nisan 2021 tarihinden itibaren saklanabildiği öne sürülmüştü.

Faruk Fatih Özer, ağustos sonunda Arnavutluk’ta yakalanabildi.

Sadece Özer hakkında Arnavutluk’ta yazılan iddianameyi okuyan gazeteci Myzyraj, herhangi bir kabahat örgütüne yönelik suçlama olmadığını dile getirdi.

Myzyraj, Türkiye yargısının adil olmadığı öne sürerek Özer’in davasının bağımsız bir halde Arnavutluk’ta görülmesi icap ettiğini düşünüyor.

Sadece Myzyraj, iki ülke arasındaki iyi ilişkiler dolayısıyla Özer’in iade edilmesini bekliyor.

356 milyon liralık zarar

Thodex kripto para borsası üstünden dolandırıcılık yapıldığı iddiası üstüne yürütülen soruşturmada, altısı tutuklu 21 şüpheli hakkında 40 bin yıl 562’er yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianame nisan ayında kabul edildi.

Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın son duruşması eylül ayında görüldü, bir sonraki duruşma 16 Aralık’a ertelendi.

268 sayfadan oluşan iddianamede 2.027 şahıs şikayetçi olarak içeriyor.

İddianamede yer edinen suçlar sebebiyle toplam 356 milyon liralık zarar oluştuğuna yer verildi.

Yoruma kapalı.