Teröristlerle fotoğrafı bulunduğu iddia edilen doktora 15 yıla kadar hapis istemi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Mehmet M. hakkında hazırladığı iddianame, 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Diyarbakır’ın Saydamlı Mahallesi Dokuzkat köyü kırsalında PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda teröristlere ait sığınaklarda yapılan aramada ele geçirilen dijital malzemeleri inceledi. Geçen yıl Lice ve Kuzey Irak’ta teröristlerle fotoğrafı çekilen kişinin kimliğini tespit etmek için çalışma başlatıldı.

Soruşturma sonucunda başlatılan soruşturmanın ardından 16 Ağustos 2022’de İstanbul’da çalıştığı özel hastanede gözaltına alınan Dr. Mehmet M.’nin tutuklandığı öğrenildi.

Yüz tanıma sistemi üzerinden hazırlanan raporda, fotoğraflardaki kişinin “çok yüksek bir ihtimalle” yüzde 93 oranında tutuklu sanık Mehmet M. olduğunun belirlendiği, hastanenin 3 doktoru hakkında tutuklama kararı olduğu belirtildi. Fotoğraflarda terör örgütü mensupları var.

“ORGANİZASYON FARKLI BİRİMLERDE FAALİYET GÖSTERİYOR”
Mehmet M.’nin Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 27 yıl çalıştıktan sonra KHK ile ihraç edildiğinin belirtildiği iddianamenin sonuç bölümünde şu değerlendirmede bulunuldu:

“Şüpheli, PKK terör örgütünün kırsal yapılanmasına katılmış, örgüt bünyesinde sağlık çalışanı olarak faaliyetlerde bulunmuş, örgütün kırsal kamplarında silahlı, ideolojik ve askeri eğitim almış, aynı yerlerde sağlık eğitimi vermiş, Bölücü terör örgütü mensupları ile görüşme, irtibat halinde olma, üniversite imkanlarını terör örgütü PKK için kullanma, ülke içinde tıbbi malzeme gönderme eylemleriyle örgüt hiyerarşisine dahil edildi. “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçunu işleyen zanlı, 1990’dan 2017’ye kadar devlet kadrosunda kamu doktoru olarak görev yaparak maaş alıyor, görevdeyken eylemlerini gerçekleştirdi. bir memurdu ve bu anlamda ya da devlete sadakat ve sadakat yükümlülüklerini yerine getirememesi. Suyun üniversite öğrencileri üzerindeki etkisi ve yoğunluğu dikkate alınarak cezanın belirlenmesinde alt sınırdan uzaklaşmak gerektiği anlaşıldı” dedi.

Sanık Mehmet M. ise savcılıktaki ifadesinde şunları anlattı:

“1990 yılında kamuda doktor olarak göreve başladım. 2017 yılında KHK ile ihraç edildim. 2015 yılında yasal olarak eşimle birlikte Irak’a gittim. Amacım daha iyi şartlar ve ekonomik şartları göz önünde bulundurarak iş nedeniyle oraya gitmekti. fırsat doktor olduğum için kimse bana söylemedi imkanların iyi olduğunu duyduğum için gittim oraya görüştüğüm bir doktor arkadaşım vardı bu kişiyle 6-7 sene önce konuşmuştum kaldım Süleymaniye’de yaklaşık 4-5 gün kaldım.Biz kaldığım süre boyunca otellerde kaldık.Kimsenin evine gitmedik.Kod kullanmadım.Irak’tayken kimse bize göstermedi.İnsanları tanıyorum. Fotoğraflarda “Bu kişilere tıbbi bakım ve sağlık eğitimi vermem söz konusu değil. PKK üyesi doktorlarla herhangi bir görüşmem olmadı. Fotoğraflarda gösterilen kişi bana benziyor ama onlar onlardan yararlanmak istemiyorum.”

İddianamede tutuklu sanık Mehmet M. hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Yoruma kapalı.