Terörden temizlenen bölgede 150 milyon varillik petrol keşfi! Böyle görüntülendi

Şırnak’ın Gabar Dağı eteklerinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığınca (TPAO) yürütülen petrol üretim emekleri havadan görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Aralık 2022’de Gabar Dağı’nda 150 milyon varillik net petrol rezervine haiz saha keşfedildiğini, 2022’de karada meydana getirilen en büyük 10 keşiften önde gelen bu sahadaki biriki değerinin ortalama 12 milyar dolar bulunduğunu açıklamasının peşinden bölgede emekler aralıksız sürüyor.

Şırnak’ın İdil ilçesinde 2019’da PKK’lı teröristlerce tuzaklanan el yapımı patlayıcıya müdahale esnasında meydana gelen patlamada şehit olan Astsubay Esma Çevik’in isminin verildiği bölgede, petrol üretimi hummalı şekilde devam ediyor.

Terörden temizlenen Gabar Dağı eteklerindeki Akçay ve Kayaboyun köylerinin bulunmuş olduğu bölgede yürütülen emekler helikopterden görüntülendi.

– “PETROL İLE ARAZİLERİMİZ DEĞER KAZANDI”

Kayaboyun Köyü Muhtarı Hakan Vural, AA muhabirine, “Petrolün bulunmasıyla son 1 yılda arazilerimiz kıymet kazanmıştır. Mesela 10 bin olan dönüm bedeli şu an 30 bin lira oldu.” dedi.

Köy halkının oldukca neşeli bulunduğunu belirten Vural, “Senelerdir oldukca huzursuz bir ortamda yaşadılar. Petrol onlara ümit oldu. Çocuklarımız eskiden top tüfek seslerinden yataklarından ağlayarak uyanıyorlardı. Şimdi ise oldukça mutlu ve huzurluyuz. Alın teri döken her insana sonsuz teşekkür ederiz.” diye konuştu.

İki yıl öncesine kadar arpa, buğday ve yulaf ektikleri arazilerden şimdi petrol çıktığını dile getiren Vural, bunun mutluluğunu yaşadıklarını beyan etti.

– “BÖLGEMİZ, BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR NİMET”

Üç yıl ilkin meydana getirilen sismik araştırmalardan sonrasında köylülerde bir beklenti oluştuğunu özetleyen Vural, şunları söylemiş oldu:

“Köy halkı olarak bu gelişmeden mutluyuz. Herkeste bir coşku var. Artık köye petrol tankerleri geliyor. Senelerdir bu huzuru ve mutluluğu bekliyorduk. 30 senedir bunun özlemini yaşıyorduk. Nihayet gerçekleşti. Kim bilir vatandaşın duası kabul oldu. Bölgemiz, bizim için büyük bir nimet. Ülkemizin ekonomisi için de güzel bir gelişme. Bugün bölge kaliteli petrolle ses getiriyor.”

Köylülerden Şahiye Edis de petrolün köylerinde çıkmasının mutluluğunu yaşadıklarını, bunun bölgeye ve köye yararlı olacağına inandığını belirtti.

Edis, “Çocuklarımız batıya gidip çalışacağına burada yapılacak tesislerde iş bulur. Daha ilkin buralarda hep çatışma vardı, huzurumuz yoktu. Şimdi oldukca güvendeyiz. Eski fena günler geride kaldı. Petrolün çıkmasıyla buralar daha güzel olacak.” ifadelerini kullandı.

– “PETROL İNSANLARA İŞ KAPISI OLACAK”

Akçay köyünde yaşayan Nimetullah Tanrıverdi de ekim yaptıkları alanların altındaki zenginlikleri tahmin edemediklerini söylemiş oldu.

TPAO’nun çalışmalarıyla köylerindeki bereketi anladıklarını belirten Tanrıverdi, şunları kaydetti:

“40 senedir buradaki insanoğlu oldukca acı çekti. Çıkan petrolün bölge ve kente büyük yarar getireceğini düşünüyoruz. İnşallah petrol buradaki insanlarımıza iş ve aş olur. Daha ilkin buradaki gençler mevsimlik işçi olarak başka illere gidiyorlardı, artık en büyük iş yanı başımızda. Bunun onlara iş kapısı olacağını ümit ediyoruz. Petrol insanlara iş kapısı olacak.”

TPAO’nun Twitter hesabından 31 Aralık’ta meydana getirilen paylaşımda, Türkiye’nin en oldukca üreten petrol sahasının artık Şırnak’ta olduğu belirtilerek, “Şehit Esma Çevik-7 kuyusu 1,613 vpe (varil petrol eş kıymet) ilave üretimle toplam 7 bin 714 vpe günlük üretime ulaştı.” ifadeleri kullanılmıştı.

Yoruma kapalı.