Teleskobu Kim İcat Etti?Teleskobu Kim Buldu, İlk Nerede, Hangi Tarihte ve Ne Zaman İcat Edildi?

Teleskop, teknolojik aletler arasında popüler bir yere sahip olmasının yanı sıra insanoğlunun evrene bakış açısını da değiştiren bir araçtır. Yapılışı çok eski zamanlara dayanan bu cihaz yüzyıllar boyunca birçok değişikliğe uğrayarak bugünkü görünümünü almıştır. Uzay meraklılarının büyük ilgisini çekmesine rağmen günümüzde birçok gözlemevinde bulunup kullanılmaktadır. Teleskop son şeklini alana kadar birçok mucidin elinden geçmiş ve çeşitli aşamalarda ortaya çıkmıştır. Peki teleskopu kim icat etti? Teleskop ne zaman icat edildi, kim icat etti?

TELESKOP’U KİM İCAT ETMİŞTİR?

Teleskobun icadında 3 farklı bilim adamından bahsetmek mümkündür. Dünyada büyük bir değişikliğe neden olan bilim adamları Hans Lipperhey, Zacharis Janssen ve Jacob Metius’tur. Tarihte ilk patent başvurusunu yapan Hollandalı gözlük üreticisi Hans Lippershey, uzaktaki nesneleri yakından görme başarısını bir cam teleskop üreterek elde etti. Daha sonra Lyman ve Zacharias teleskopun geliştirilmesine yardımcı oldular ve bu üç mucit teleskopun mucitleri oldu.

TELEKOPOP NE ZAMAN İCAT EDİLMİŞTİR?

Tesekob’un tarihi 1600’lü yıllara kadar dayansa da ilk olarak 1608 yılında Hollanda’da Hans Lipeprshey tarafından icat edilmiştir. Teleskobun icadından sonra astronomi bilimi daha da önem kazanmış ve bu yolda bazı gelişmelere öncülük edilmiştir. Ayrıca merceklerin dereceleri ve büyüklükleri gökyüzünü yaklaştıracak şekilde ayarlanabildiği için mercek dereceleri ile ışık yılları uzaklıktaki yıldızları gözlemleyebilir ve detayları ile mesafe ölçümünü hesaplayabilirsiniz.

Öte yandan Ay’da kraterler görülmeye başlandı, takımyıldızlar bulundu ve Jüpiter’in uyduları keşfedilmeye başlandı. Lens boyutu ve derecesindeki gelişmelere bakıldığında, mekansal bölünmeye de öncülük edildi.

Yoruma kapalı.