Tel Aviv’de yaklaşık 80 bin İsrailli gösterici aşırı sağcı Netanyahu hükümetini protesto etti

İki haftadır üst üste cumartesi günleri hükümet karşıtı gösterilere sahne olan Tel Aviv’in merkezindeki Habima Meydanı’nda düzenlenen gösteriye, İsrail polisine bakılırsa yaklaşık 80 bin İsrailli katıldı.

Göstericiler, Başbakan Netanyahu, aşırı sağcı ve ırkçı politikalarıyla malum hükümet ortaklarından Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ve Maliye Bakanı Bezalel Smotrich şeklinde hükümet üyelerine tepki gösterdi.

Meydanda, Netanyahu’yu “Suçlu Başbakan” olarak nitelendiren pankartlar taşıyan göstericiler, Netanyahu’yu istifaya çağırarak, “İsrail diktatörlük değildir”, “Netanyahu tehlikeli, yozlaşmış ve ırkçıdır” ve “Ben-Gvir ve Smotritch bir yıkım” sloganlarını attı.

– “TÜM YASAL YOLLARLA SAVAŞACAĞIZ”

Muhalif siyasetçilerin de yer almış olduğu gösterilere, eski Müdafa Bakanı Benny Gantz da katıldı.

Burada kalabalığa seslenen Gantz, “Bir darbeyi önlemek için Mecliste ve sokaklarda, tüm yasal yollarla savaşacağız.” ifadelerini kullandı.

– Batı Kudüs ve Hayfa’da gösteriler

Gösterilere, daha azca sayıda olmakla beraber bu hafta Batı Kudüs ve Hayfa kentlerindeki İsrailliler de katıldı.

Binlerce protestocu, Batı Kudüs’teki İsrail Cumhurbaşkanlığı Rezidansı ile Başbakan Binyamin Netanyahu’nun resmi konutu önünde toplandı.

Bu yıl başlangıcında göreve gelen aşırı sağcı hükümete karşı ilk kitlesel protesto geçen hafta (cumartesi) Tel Aviv’de düzenlenmiş, gösterilere yaklaşık 10 bin İsrailli katılmıştı.

– NETANYAHU HÜKÜMETİNİN “YARGI REFORMU”

Netanyahu başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin, yargının bazı yetkilerini Meclise devretmeye yönelik hamleleri, Yüksek Mahkeme başta olmak suretiyle hükümet ile İsrail yargı mekanizması içinde gerilime yol açıyor.

Hakkaniyet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta, Yüksek Mahkemenin yetkilerini sınırlandıran, yargının yargıçların seçimi üstündeki tesirini azaltan ve Meclisin mahkeme kararlarını geçersiz kılmasına müsaade eden bir yasa planladıklarını duyurmuştu.

Yeni yargı planına bakılırsa, koalisyon hükümeti, yargı mensuplarını atama komitesinde şu an 9 olan üye sayısını 11’e çıkaracak ve bu üyelerin 7’sini kendisi seçecek. Bu üye çoğunluğu, hükümetin, yargıçların atanmasında tek söz sahibi olacağı anlamına geliyor.

Ek olarak Netanyahu hükümetinin, daha ilkin yolsuzluktan yargı giymiş koalisyon ortağı Arye Deri’nin bakan olarak vazife yapmasına müsaade eden tartışmalı yasayı onaylaması da kamuoyunda tepkilere yol açmıştı.

– İSRAİL’DE “ÜLKE TARİHİNİN EN SAĞCI” HÜKÜMETİ GÖREVDE

İsrail’de yeni Başbakan Binyamin Netanyahu’nun aşırı dindar Yahudi ve aşırı sağcı partilerle kurduğu yeni hükümet 29 Aralık 2022’de Meclisten güvenoyu alarak göreve başlamıştı.

Filistinlilere yönelik ayrımcı ve ırkçı politikalarıyla malum ortaklara haiz yeni koalisyon hükümeti, İsrail siyasal tarihinin “en aşırı sağcı” hükümeti olarak değerlendiriliyor.

Netanyahu öncülüğündeki aşırı sağcı hükümet, Filistin geneli ile İsrail’deki toplumsal muhalefetin yanı sıra başta ABD olmak suretiyle İsrail’in Batılı müttefikleri tarafınca da kaygı ile karşılanıyor.

Yoruma kapalı.