TCG İskenderun Gemisi depremde yaralananları Hatay’dan Mersin’e taşıyor

Öte yandan Kahramanmaraş depremlerinin ardından arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği Hatay’daki AFAD Koordinasyon Merkezi’nde açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bakanlıkta kurdukları kriz merkezinin koordinasyon ve koordinasyonunu sürdürdüğünü söyledi. tüm bölgeye hakim olacak şekilde çalışır.

Bakan Akar, bakanlıklarla yaptıkları çalışmalar sonucunda öncelikli ihtiyacın hava yardım koridoru oluşturulması olduğunu gördüklerini söyledi.

Bakan Akar, aralarında A400M uçaklarının da bulunduğu 17 uçakla hava yardım koridoru oluşturduğunu, ihtiyaç duyulduğunda bu koridorda kullanılmak üzere Akıncı TİHA’nın da tahsis edildiğini söyledi.

Uygun bölgelerde helikopterlerin de kullanıldığını kaydeden Bakan Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gerekli tüm personeli, AFAD’ları ve sağlık personelini Hava Kurtarma Koridorunu kullanarak yukarıdaki bölgelere ulaştırmak için büyük çaba sarf ettik. Maalesef bazı havalimanlarımızda şiddetli hava koşulları ve deprem hasarı nedeniyle arkadaşlarımız bugüne kadar yoğun çaba sarf etti. Ayrıca TSK bünyesindeki İnsani Yardım Tugayımız, 8 Afet Yardım Timimiz ve gerekirse kullanılmak üzere Kıbrıs’ta bulundurduğumuz Doğal Afet Yardım Timimiz şu anda bölgeye sevk edilmiş olup çalışmalarına devam etmektedir.”


Yoruma kapalı.