TCG Anadolu’ya bayramda yoğun ilgi

İlk günlerde olduğu gibi bayramın ilk gününde de ziyaretçi yoğunluğu devam etti. TCG Anadolu’da düzenlenen iftar yemeğine katılan şehidin babası Ahmet Çelik, TCG Anadolu gemisinin Türkiye’nin gururu olduğunu söyledi. TCG Anadolu, halk ziyaretinin 4. gününde bu kez bayramın ilk gününde kapılarını açtı. Partilerinde onları giyen binlerce vatandaş ve çocuk, askerler eşliğinde Türk bayraklı balonlarla geminin etrafında dolaştı. Bayramda olağan aile ziyaretleri öncesinde aileler TCG Anadolu’ya gitti.

TCG Anadolu gemisinin 18 Nisan’daki ziyaretçi sayısının 19 Nisan’da 14 bin 251, 15 bin 263, 20 Nisan’daki yarım günlük ziyaretin ardından üç günlük ziyaretçi sayısının 38 bin 234 olduğu kaydedildi. Festivalin ilk gününde çok yüksek sayıda ziyaretçi bekleniyor. .

Sarayburnu’nda ziyarete açılan TCG Anadolu gemisinin son kez 23 Nisan’da ziyaret edildiği ve akşam saatlerinde yola çıktığı belirtildi.

ANADOLU GEMİSİ TCG’DE GAZİLERE İFTAR VERDİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ramazan ayının son iftar yemeğini, Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük harp gemisi olan yerli üretim TCG Anadolu’da şehit ve gazi aileleriyle birlikte yedi. İftar yemeğine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan katıldı. Sarayburnu’na demirleyen TCG Anadolu, şehit ve gazi aileleriyle buluştu.

İftar yemeğinin ardından konuşan Akar, Mehmetçilerin Kahramanmaraş’ta hem terörle mücadelede hem de depremde önemli görevler üstlendiklerini belirterek, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin başarısındaki aslan payı şehit ve gazilerimize aittir. şehitlerimiz ve gazilerimiz başımızın tacıdır. Onların kahramanlıklarını, fedakarlıklarını unutmamız mümkün değildir.” Kahramanlıkları olmasaydı bugünlere gelemezdik. Onları her zaman saygı ve minnetle anıyoruz. Ayrıca şehitlerimizin bir damla kanını, aziz ailelerinin bir damla gözyaşını yerde bırakmadık, vermeyeceğiz, onları istedik, istemeye de devam edeceğiz” dedi.

Öte yandan Akar, toplantıda Libya açıklarında görev yapan Türk Görev Grubu unsurları TCG Anadolu’dan Birleşmiş Milletler’in katıldığı Birleşmiş Milletler misyonu kapsamında Lübnan açıklarında bulunan TCG Salihreis’e, TCG Fatih’e video konferansla yaptığı görüşmede konuştu. Güney Deniz Saha Komutanlığı, Deniz ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Filyos açıklarında konuşlanmıştır. 1994 yılında hain PKK örgütünün Şırnak Şimşirtepe’ye düzenlediği saldırı sonucu 9 kişinin şehit olduğu gün şehit olan deniz piyadesi Sadık Çelik’in babası Ahmet Çelik, hızlı mola programına katılan TCG savaş gemisi Anadolu Türkiye’nin gururu ve muhteşem eserleri yakından görmekten büyük mutluluk duyuyor.

Ahmet Çelik, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde PKK örgütüyle işbirliği içinde şehit ailelerinden oy kullanmak istediğini belirterek, “4 kızım, bir oğlum oldu. Oğlum 1994’te Şırnak Şişmşirtepe’de çıkan çatışmada şehit oldu. Şehit düştüğünde secdede olduğunu sağ elinin başparmağının havada kaldığını 6 kere kolunu indirmelerine rağmen kaldırdığı işaret parmağını indiremediklerini söylediler. Yakınlarının hassasiyetini yüreğinde hisseden yönetimin iktidara gelmesini istiyoruz. Oğlumun şehadetine vesile olan PKK.Şehit ailelerinden nasıl ve hangi yüzle oy isteyecekler.Vatansever ve milliyetçi tüm insanların iyi düşünüp ona göre oy vermelerini istiyorum.Bu ülkenin yönetiminde ben istiyorum. Şehitlerin ve ailelerinin hassasiyetini düşünen, yüreğinde yaşayan bir yönetim iktidara gelmek. Hangisi iyiyse işine gelsin” dedi.

Yoruma kapalı.