TBMM’de Srebrenitsa soykırımını kınayan ortak bildiri

Genel Kurul’da AK Parti, CHP, MHP, Yeşil Sol Parti, İYİ Parti ve Saadet Partisi gruplarının imzaladığı Srebrenitsa soykırımının 28. yıl dönümü münasebetiyle ortak bildiri yayınlandı.

Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da görülmemiş bir zulümde zulüm gören şehitlerin tarifsiz acısını yürekten paylaşıyoruz” dedi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İnsanlık tarihinin en karanlık anlarından biri olan Srebrenica soykırımının anılmasının 28. yıl dönümünde şehitlerimizin kederli yakınlarına ve tüm Boşnak kardeşlerimize başsağlığı diliyoruz. Dünyanın en büyük katliamı gerçekleştirildi. Bu katliam Uluslararası Adalet Divanı’nın 26 Şubat 2007 tarihli kararıyla soykırım olarak tescillendi. Ayrıca Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi kararlarında da Srebrenica’da yaşananların soykırım olduğu belirtildi.

Yıldönümünde merhum Aliya İzzetbegoviç için “Ne yaparsan yap soykırımı unutma, çünkü unutulan soykırım tekerrür edecektir” diyerek soykırımı bir kez daha lanetliyor. Bu acıların bir daha yaşanmaması için Srebrenitsa soykırımını asla unutmayacağımızı ve benzer olayların bir daha yaşanmasına asla izin vermeyeceğimizi vurgulamak isteriz.

Srebrenica soykırımını sonsuza kadar hatırlayacağız ve Bosna-Hersek’in toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve bağımsızlığını güçlü bir şekilde destekleyeceğiz.”

Yoruma kapalı.