TBMM heyeti, Azerbaycan’da temaslarda bulunuyor

Heyette Ayrım’ın yanı sıra AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç, AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca ve MHP Milletvekili Iğdır Yaşar Karadağ yer alıyor.

TBMM heyeti, merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in Fahri Hiyaban’daki kabrini ve 20 Ocak şehitlerinin defnedildiği Şehitler Sokağı’nı ziyaret etti.

Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı ve Azerbaycan Milli Meclisi Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Ehliman Emiraslanov’un eşlik ettiği heyet, Bakü’deki Türk Şehitlikleri’ni de ziyaret ederek temsili şehit mezarlarına çiçek bıraktı.

Milletvekili Ayrım burada bulunan gazetecilere yaptığı açıklamada, Tahran’daki Azerbaycan büyükelçiliğine düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden emniyet müdürü için taziyelerini iletti.

Türkiye’nin yıllardır terör belasıyla mücadele ettiğini vurgulayan Ayrim, “Türkiye tek bir terörist kalmasın diye mücadelesine devam ediyor. Yıllar önce Türk büyükelçiliklerine saldırılar oldu ama Türkiye tüm bu saldırılara gereken cevabı vermekten vazgeçti. . Terör insanlık suçudur’ ifadelerini kullandı.

Ayrım, 2. Karabağ savaşı sonrası gelişmelerin altını çizerek, “Azerbaycan savaşı kazandı ama maalesef birileri barış anlaşmasına engel olmaya çalışıyor. Azerbaycan çevrecilerinin protestolarını Laçin koridorunda takip ediyoruz. Her zaman yanınızda olduk ve olacağız. Azerbaycan’ın haklı davası. Barışın yolu Zengezur Koridoru’dur. Açılmasından geçer.” dedi.

Temasları kapsamında Azerbaycan Milli Meclisi’nde farklı komisyonlarla toplantılar yapacaklarını kaydeden Ayrım, “Hedefimiz, Şuşa Deklarasyonu ile ortaya çıkan ittifak ilişkisinin ruhuna uygun olarak Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkileri en üst düzeye çıkarmaktır.” dedi.

Yoruma kapalı.