TBMM Başkanı Şentop’tan “Kürtçe” iddialarına cevap: ‘Bilinmeyen dil’ değil, ‘Türkçe olmayan kelime’ yazılıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Şentop, TBMM gündemine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu’na Genel Kurul tutanaklarında Kürtçe’nin “bilinmeyen dil” olarak yazıldığı yönündeki sözlerini hatırlatarak değerlendirmesi sorulan Şentop, bunun ‘Meclis Başkanı’ olduğu dönemde onlarca kez dile getirdiği bir konu olduğunu söyledi. ve düzeltmeye çalışıyor.

Daha önce bazı HDP’li milletvekillerinin “bilinmeyen dil” dediklerini hatırlatan Şentop, “Anladığım kadarıyla geçen yıl ikna edilmişler.” ifadesini kullandı.

Şentop, 2008’den bu yana bu uygulamaya ilişkin onlarca soruyu yanıtladığını söyledi. “Dil” kullanılmıyor. Resmi dil Türkçe olduğu için tutanaklar Türkçe tutulur. Türkçe dışında bir ibare veya kelime kullanıldığında tutanak metnine yazılmaz, dipnotta “Konuşmacı Türkçe olmayan bir veya birkaç kelime kullanmıştır” notu eklenir.Özel bir uygulama değildir. Kürtçe için aynı şey İngilizce, Arapça ve İspanyolca için de geçerli.” bilgisini paylaştı.

“PARLAMENTOMUZA SABIR VERİN”

HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz’ün 1 Şubat’taki Genel Kurul toplantısında Kürtçe sözler kullandığını hatırlatan Şentop, şöyle devam etti:

“Bu kelime tutanağa yazılmamış, dipnotta verilmiş, ‘Konuşmacı Türkçe olmayan bir kelime kullanmış’ yazıyordu. Sözün ne olduğunu elbette ses kayıtlarından görebiliyoruz. 2 Kasım’da AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, tutanaklara geçen konuşmasında İngilizce bir ifade kullandı. Bunu Kürtçe’ye özgü bir uygulama olarak alıp “bilinmeyen dil” gibi bir tabirle yanlış anlatmak çok doğru değil.

Bu uygulamanın bilinmemesi çok kötü. Neden bilenler birbirlerine söylemiyor? Ancak bütün bunlara rağmen bir yalan iftiraya dönüşürse bu Evimizi işin içine katmaktır. Burada Kürtçeye özgü bir tavır ve uygulama yok. Resmi dil olan Türkçe dışındaki tüm diller için uygulaması bulunmaktadır. Bu uygulama o dili kullananları rencide edecek bir uygulama değildir ve asla “bilinmeyen dil” gibi bir ifade değildir. Tüm diller için geçerli olan “Türkçe dışında kelimeler kullanılıyor” diye bir dip notumuz var. Soru sadece bu. Bütün milletvekillerimize tek tek anlatmak istemiyorum, bu açıklamaların yeterli olacağını düşünüyorum” dedi.

“AK Parti’de 3 dönem kuralı istisnasız uygulanacaktır” açıklamalarının hatırlatılarak değerlendirmesi sorulan Şentop, “Meclis Başkanı olarak bir siyasi partiye üye olmaya devam ediyorum. ama parti toplantılarına katılmıyorum bu nedenle konu hakkında değerlendirme yapmam mümkün değil ne zaman olur partiler kanununun 24 üncü maddesinin son cümlesi var parti toplantılarına katılma yasağı Orada bir grup siyasi parti veya parti varsa, adaylık sürecinde anayasa ve mevzuattaki yasak kalkar, ondan sonra tüm tartışmaları konuşabilirim.” değerlendirmesini yaptı.

“Adaylık için başvurdun, değil mi?” sorusu üzerine Şentop: “Zor bir soru. Evet koşacağım.” dedi.

“Tekirdağ’da mı yoksa İstanbul’da mı görüşürüz?” Soruya Şentop, “Bilmiyoruz, memleketin her yeri bizim” yanıtını verdi. o cevapladı.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığı için imzanızda bir sakınca yok değil mi?” Soru üzerine Şentop, “Benim şahsi yorumuma göre olabilir ama önceki soruları inceledik. Daha önceki sorularda ne Meclis Başkanı ne de Başkan Yardımcıları imza attı. Bu yapılmadı.” tartışma konusu olmasın” dedi.

TÜRKÇE OLMAYAN CÜMLELER “BİLİNMEYEN DİL” OLARAK YAZILMAZ

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından verilen tutanak hizmetlerine ilişkin işlemler, Anayasa, İçtüzük, Türkiye Büyük Millet Meclisi İdari Teşkilatı Kanunu ve Tutanak Rehberine uygun olarak yürütülür. TBMM kürsüsünden konuşulan her kelime Türkçe imla ve imla kurallarına göre zaptedilir.

TBMM kürsüsünde konuşulan Türkçe olmayan ifadeler, Anayasa’nın 3. maddesinde yer alan “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.” “Yazım Kılavuzunda ve güncel Türkçe sözlükte yer almayan ve literatüre giren yabancı terimler, orijinal halleri ve tırnak içinde yazılır. Yabancı özel adlar aslına uygun olarak yazılır ve gelen ekler kesme işareti.” Kurala göre deftere yazılır.

Bu kapsamda, özel ad, kuruluş adı, coğrafi yer adı, gazete adları ve benzeri ve yabancı terimler hariç olmak üzere, Genel Kurul ve kurullarda kullanılan sözcük veya sözcükler, Türkçe dışında kullanılan sözcük veya sözcükler, tutanaklarda, Tutanak Yazım Kılavuzunda “Bu bölümde, bu bölümde Türkçe dışında bir dil konuşmacı tarafından yazılır. Söz, sözcük ifade edilir.” kuralına göre dipnotlarla gösterilir.

Dolayısıyla tutanak dipnotlarında Türkçe dışındaki ifadeler “bilinmeyen dil” olarak yazılmaz.

Yoruma kapalı.