TBMM Başkanı Şentop Mevlana İdris Kütüphanesi’nin açılışına katıldı

TBMM Başkanı Şentop, Sultanbeyli’deki kütüphanenin açılışında yapmış olduğu konuşmada, ilçenin 20 yıl önceki durumunu anımsatarak, bugün gelinen noktaya vurgu yapmış oldu.

Sultanbeyli’nin kültürel çalışmalarla da dikkati çektiğini belirten Şentop, “Belediye Başkanımızı kutlama ediyorum. Nice bu şekilde emekler, inşallah devam eder. Bu kütüphanenin 7/24 açık olması son aşama mühim. Bizim gençliğimizde kütüphaneler düzgüsel mesai saatleri içinde çalışırdı. 17.00-17.30 şeklinde kütüphaneler kapanırdı. Marmara Üniversitesi’nde yönetimsel görevdeyken dekan arkadaşımızın da gayretleriyle gece 12’ye kadar açık yapmıştık kütüphaneyi. Fazlaca ilgi çekmedi. Fakat vakit içinde 24 saat açık olan kütüphanelerin kıymeti anlaşıldı. İlçelerimizde bilhassa gençlerin çalışabileceği mekanların olması son aşama mühim.” diye konuştu.

Şentop, 1987’de hukuk fakültesine başladığını, Mevlana İdris Varlıklı’le de tanışmalarının o döneme denk geldiğini dile getirerek, şunları söylemiş oldu:

“Vefatına kadar yakın arkadaşlığımız, dostluğumuz devam etti. Ikimiz de 1988’de mecmua çıkarttık. O dergiye görünür, görünmeyen destekleri oldu. Bir hukuk dergisi. Bizim bilhassa edebiyat ilgimizi canlı tutan, Andırın Postası’nın eki İkindi Yazıları’nda genç yazarlara, edebiyat şiir alıştırmaları icra eden gençlere sayfalarını açtı. Yakın dost çevremiz vesilesiyle oldukca sık görüşmüştük. 2019’un Eylül ayının ortalarında beraber çalışmaya başladık. Ara sıra konuşmalar yapıyordum, bu konuşmalar içinde dikkati çeken cümleler ve kelimeler vardı. Onların sahibinin Mevlana İdris bulunduğunu söylemek isterim. Hayata bakışında, başkalarının göremediklerini gören bir perspektifi vardı.”

Mevlana İdris Varlıklı ile olan dostluğundan bahseden Şentop, konuşmasında kendisiyle son olarak 23 Nisan 2022’de TBMM’deki bir programda birlikte olduklarını kaydetti.

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ise yapmış olduğu konuşmada kütüphane hakkında data vererek, ilçeye mühim bir kıymet daha kazandırdıklarını söylemiş oldu.

Açılışa Mevlana İdris Varlıklı’in ailesi, dostları ve ilçe sakinleri katıldı.

Açılışın peşinden Şentop, değindiği “Osmanlı Yargı Sistemi ve Kazaskerlik” adlı kitabını öğrenciler için imzaladı.

Sultanbeyli Belediyesi’nin ilçeye kazandırdığı kütüphane, 24 saat hizmete açık olacak. Kütüphanede lisansüstü eğitim gören öğrenciler ve araştırmacılar için ayrılmış Haluk Dursun ve Teoman Duralı araştırma salonları da bulunuyor.

Varlıklı kaynakları, dijital araştırma ortamı ve destek ekipmanların da yer almış olduğu kütüphane bilhassa gençlere sunmuş olduğu imkanlarla öne çıkıyor.

Yoruma kapalı.