TBMM Başkanı Kurtulmuş’tan net anayasa çağrısı: 85 milyonun anayasası olmalı

Moderatörlüğünü Fatih Çimen’in yaptığı TRT haber programında SABAH Ankara temsilcisi Okan Müderrisoğlu ve gazeteci Didem Tümer’in sorularını yanıtlayan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Kurtulmuş, anayasa değişikliğine mecliste en az 360 milletvekilinin destek vermesi gerektiğini söyledi.

ÇAĞDAŞ KATILIMCI ULUSAL ANAYASASI
Yeni sivil anayasa mesajı veren Numan Kurtulmuş, “Türkiye’de artık darbe ürünü olmayan bir anayasa yapılmalı. Önümüzdeki yüzyılı Türkiye’nin sırtına yükleyecek bir anayasaya ihtiyaç var. TBMM, yeni anayasa için toplumun tüm kesimlerini kapsayacak şekilde en yüksek konsensüsle inisiyatif almalıdır. Sözü kuvvetli, özü etkin bir Türk yüzyılından bahsediyoruz. iç yapısı çok sağlam biri de anayasa.Anayasalar,siyasi partiler kanunları,seçim kanunları,meclis tüzükleri türkiyenin demokrasi standartlarını belirleyen temel metinlerdir.Türkiye’nin artık zamanı geldiğini düşünmeliyiz. çağdaş, katılımcı, kapsayıcı bir ulusal anayasanın oluşturulması. Cumhuriyetin ikinci yüzyılına başladığımız 28. yasama meclisinin bu özelliği var. Görev alacağı yer Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. TBMM’nin bu girişimi hayata geçirmesi gerektiğini düşünüyorum, olması gerekiyor” dedi.

BÜYÜK KATILIM
Bazı çevrelerin, bazı kesimlerin yeni anayasayı istemesi yeterli değildir” diyen Kurtulmuş, “Yeni anayasa konusunda görüş oluşumunda halkı temsil eden tüm siyasi görüşlerin katılması gerekir. Türkiye’nin gelecek yüzyılını destekleyecek anayasa metnine ihtiyaç duyan herkese STK’ların ve üniversitelerin de destek vermesini diliyoruz. Siyasetin ve siyasetin merkezi olan Meclis öncülük etmelidir. Bu iklim sorununun birlikte oluşmasını sağlayacağız. Tartışacağız, fikirlerimizi sunacağız. Birlikte bir yönetim var. Türkiye’de halkın ihtiyaçlarını karşılayan yeni bir anayasa yapılacak ve bunun için meclis çoğunluğu gerekiyor. 1-2 parti anayasası değil, 85 milyonluk bir anayasa olmalı. En az 360 milletvekilinin oyu ile referanduma gidebilecek bir güce sahip, çok geniş katılımlı ve 400 milletvekilinin oyu ile mecliste mümkün olan en yüksek çoğunluğa sahip yeni bir anayasa yapmak mümkündür. Halkımızın alacağı kararla yapılacaktır” dedi.

MAHKEME ADINA KARAR ALACAK DURUMDA DEĞİLİZ
Tutuklu Can Atalay’ın serbest bırakılmasıyla ilgili konuşan Kurtulmuş, karar merciinin mahkeme olduğunu belirterek, “Siyasi tartışmaya girmek istemiyorum. TBMM Başkanı’nın onu dışarı çıkarmaya yetkisi yok. “Bu TBMM’nin vereceği bir karar değil. Mahkemeler bir an önce karar vermelidir. Mahkeme adına karar verecek durumda değiliz. Can Atalay hakkında karar verecek olan Yargıtay’dır. Mahkeme tutukluluk halinde karar verir. Yemin ederken, adı okununca mecliste olduğu açıklandı. Özlük hakları için maaş ve 3 danışman verildi. Can Atalay, TBMM’de insan haklarını araştırma komisyonu üyeliğine seçildi. Can Atalay’ın durumuna yargı karar verecek” dedi.

MONTAJIN DAHA ETKİLİ ÇALIŞMASI İÇİN İNCELEME GEREKLİDİR
Yeni anayasa ile birlikte Meclis tüzüğünde de değişiklik yapılması gerektiğini belirten Kurtulmuş, “Geldiğimiz nokta şu ki, yeni bir tüzük zorunludur. Daha etkin bir şekilde yapılması için Meclis revize edilmelidir. anayasayı tartışmak kolay.Anayasadan da tüzükten de bahsettim.Komisyonda ne konuşulduysa genel kurulda da aynı tartışma yapıldı.Yeni sistemde bakanların genel kurula katılması zorunlu değil. Katılmaya mecbur bırakacak anlaşmalar yapılabilir.3 dakika konuşmak için toplantıyı 33 dakika geciktirmenin bir anlamı yoktur.Faydasız sonuçlar almak yerine açıktan söz hakkı verilmektedir.İşlem sürecin aksamamasını sağlamaktır. daha hızlı ve etkin bir şekilde yürütülüyor” dedi.

FİLİSTİN’DEKİ UNUTULMAZ ADAYLARI KINIYORUZ
İsrail’in tüm BM kararlarını yok sayan işgal politikası devam ediyor. Tüm haksız uygulamaları şiddetle kınıyoruz. Her gün 6,4 milyon Filistinli öldürülüyor, ülkelerinden sürüldü, binlercesi anavatanlarından yerinden edildi. Uluslararası küresel mimari çöktü. Türkiye’de yeni bir dönem ve fırsatlar geliyor. Orada ne olduğunu söyleyemeyiz. Dünya beşten büyüktür, feryadımız bu durumun değişmesi içindir.

TUTUMUMUZ AÇIK TALEPLERİ KARŞILAŞTIRMAYA İZİN VERİYOR
İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin ise şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımız başından beri net bir tavır aldı. İsveç ve Finlandiya’nın farklı görevleri olduğunu söyledi. Terör örgütleri Türkiye’ye karşı operasyonlarını sürdürüyorlar, engellemek için diyelim. Biz karşı değiliz. kategorik olarak NATO’ya katılan ülkeler.Cumhurbaşkanımız bu ülkelere ödev verdi ve ‘elinizden geleni yapın’ dedi.Finlandiya üzerine düşeni yaptı.1 Haziran’da terörle ilgili yasa çıktı, olumlu bulduk ama uygulamasını görmek isteriz. Türkiye karşıtı teröristleri ülkemize iade etmek veya sınır dışı etmek çok mu zor? Pozisyon belli. Taleplerimiz açık ve somut, onların da adım atmalarını bekliyoruz” dedi.

Yoruma kapalı.