Taylor Dudley serbest bırakıldı

Tutuklandığı daha ilkin ABD yönetimi tarafınca duyurulmayan ve nisan ayında Polonya’dan Kaliningrad’a geçerken tutuklanan Dudley, Richardson Dış ilişkiler Merkezinin Rusya ile müzakerelerinin arkasından serbest kaldı.

Eski New Mexico Valisi, eski ABD Birleşmiş Milletler Sürekli Temsilcisi ve eski ABD Enerji Bakanı Bill Richardson’ın kurduğu Richardson Dış ilişkiler Merkezinin Başkan Yardımcısı Mickey Bergman, AA muhabirine yapmış olduğu yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Vali Bill Richardson ve Richardson Merkezi, eski Deniz Kuvvetleri askeri Taylor Dudley’in, Rusya-Polonya Bagrationovsk-Bezledy sınır kapısında 12 Ocak 2023’te Rusya’dan serbest bırakıldığını, Richardson Merkezi ekibi ve anası Shelley ile eve dönmekte bulunduğunu duyurmaktan coşku duyuyor.” ifadelerini kullandı.

Dudley’in, geçen yıl nisan ayından bu yana Rusya’nın Kaliningrad kentinde tutuklu bulunduğunu kaydeden Bergman, ortalama 9 aydır Rusya ile görüşme yürüttüklerini belirtti.

Mevcut gerilime karşın Rus makamlarının Dudley’i serbest bırakmakla doğru olanı yaptığını ifade eden Bergman “Paul Whelan için oldukça endişeliyiz ve son dört senedir (serbest bırakılan) öteki Amerikalıları şeklinde onun da sağ salim dönüşü için çalışmaya devam etmeye kararlıyız.” ifadesine yer verdi.

Eski bir ABD Deniz Piyadesi ve ABD, İngiltere, İrlanda ile Kanada vatandaşlığına haiz Whelan, 28 Aralık 2018’de Rusya’da casusluk yapmaktan tutuklanmıştı.

Whelan, 15 Haziran 2020’de çıkarıldığı mahkemede 16 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Michigan eyaletinden 35 yaşındaki Dudley ise Nisan 2022’de Polonya’dan, Litvanya ile Polonya içinde kalan Kaliningrad bölgesine geçtikten sonrasında Rus sınır devriye polisi tarafınca gözaltına alınmıştı.

Bir müzik festivaline katılmak için Polonya’da bulunan Dudley’in sınırı niçin geçmiş olduğu hemen hemen bilinmiyor.

ABD hükümetinin Dudley’in tutuklanmasını “yanlış” yada “tadı ve ayrımcı” saiklere dayanmadığını düşündüğü ifade edilirken eski askerin tutuklu olduğu da basına yansımamıştı.

Yoruma kapalı.