Tansiyonu düşürecek adım! Sırp lider duyurdu: Barikatlar yarın kaldırılacak

Sırbistan’ın Kosova sınırı civarlarındaki Raşka Kışlasında Kosovalı Sırplarla bir araya gelen Vucic, görüşmenin arkasından izahat yapmış oldu.

Oldukça zor bir gece ve görüşme geçirdiklerini ifade Vucic, “Kosovalı Sırplardan barikatların kaldırılmasını rica ettim. Sulh ve huzurun devam etmesini istedim. Herkesi dinledim. Söz verilenlerin yerine getirileceğine inanıyorum.”dedi.

Vucic, Kosovalı Sırplar içinde güvensizlik duygusunun devam ettiğini belirterek, “Perşembe günü öğleden ilkin barikatlar kaldırılacak. Bu 2 saatte bitecek bir iş değil. Bir ihtimal 24, kim bilir 48 saat sürebilir fakat barikatlar kaldırılacak.” diye konuştu.

Kosovalı Sırpların barikatların kaldırılmasının arkasından gözaltına alınma ihtimalini değerlendiren Vucic, “Bu şekilde bir durumda barikatları tekrar kaldırmamak suretiyle kuracaklarını belirttiler.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, bugün Kosova ile Sırbistan içinde gerginliğe yol açan eski Sırp polis memuru Dejan Pantic’in tutukluluk halinin ev hapsine çevrilmesinin arkasından, Avrupa Birliği (AB) ve ABD ortak bir izahat yapmış oldu.

AB ve ABD’nin açıklamasının arkasından Vucic ile bir araya gelen Sırbistan Hükûmeti Kosova Ofisi Direktörü Petar Petkovic, Kosovalı Sırpların taleplerinin yerine getirilmesi noktasında AB ve ABD’den güvence aldıklarını belirtti.

Petkovic, AB ve ABD’den barikatlarda yer edinen Sırpların gözaltına alınması yada sürgün edilmesine ilişkin bir listenin olmadığını öğrendiklerini ifade ederek, Kosova Güvenlik Gücü’nün, Kosova’nın kuzeyine gitmesi için mevcut anlaşmalara gore evvelinde NATO’nun Kosova’daki Sulh Gücünün (KFOR) komutanının onayını alması gerektiği hususunda da izahat yapıldığını kaydetti.

Yoruma kapalı.