Tanklar Ukrayna’nın sadece kendi topraklarını savunması koşuluyla verilecek

ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna’ya bir tank taburuna denk gelecek şekilde Ukrayna ordusuna 31 M1 Abrams tankı vereceklerini duyurmasından sonrasında, Dışişleri Basın toplantısında bu tankların Kırım’a yönelik bir operasyonda, Rusya topraklarına yada Belarus’taki Rus birliklerine karşı kullanılmasına izin verilip verilmediği soruldu.

Price, bu tankların Ukrayna toprakları haricinde kullanılıp kullanılmayacağını söylemedi. Sadece sözcü, “Sadece ve sadece bir şart konuldu. Bu da verdiğimiz her şey sadece Ukrayna’nın kendini savunması içindir. Verdiğimiz her şey Ukraynalı ortaklarımızın etkili ve başarıya ulaşmış bir halde internasyonal alanda tanınan sınırlarını egemen Ukrayna toprağının parçası olarak savunması içindir. Bu son olarak duyurulan Abrams tankları için de, geçen yıl 24 Şubat’tan ilkin sağladığımız öteki sistemler, Stinger, Javeline benzer biçimde hava müdafa ve zır delici sistemler için de geçerlidir.” dedi.

ABD’nin bu tankları tedarik etme sonucu almakla Rusya’ya karşı ortakları ile birlik içinde bulunduğunu gösterdiğini söyleyen Price, bu kararın Biden’ın Fransa, Almanya ve İngiltere liderleri ile yapmış olduğu görüşme sonunda geldiğini açıkladı.

Price söz mevzusu kararın “başarıya ulaşmış”, “yararlı” ve “yapıcı” bir diplomasinin sonucu bulunduğunu söylemiş oldu.

-ABD’nin Ukrayna’ya tank sağlama kararının arkasındaki münakaşa

ABD yönetimi bakım, idame ve eğitimleri gerekçe göstererek Abrams tanklarının Ukrayna’ya verilmesinin şu aşamada uygun olmadığını öne sürüyordu.

18-20 Ocak’ta Almanya’daki Ramstein üssünde Ukrayna Temas Grubu olarak malum 50 ülkenin müdafa bakanlarının Ukrayna gündemiyle bir araya gelmiş olduğu görüşmede, Almanya’nın ABD’den ilkin Ukrayna’ya tank vermeyeceğini açıklamış olduğu öne sürülmüştü.

Berlin’in bununla beraber Alman yapımı tankları Ukrayna’ya vermek isteyen öteki ülkelere onay vermemesi de tartışmalara niçin olmuştu.

Almanya’nın ABD’den ilkin Ukrayna’ya tank tedarik etmekte isteksiz olması ve Alman yapımı tankların Ukrayna ordusuna başka devletlerce verilmesini onaylamaması Washington’u adım atmak zorunda bıraktığı ifade ediliyor.

ABD’nin bu sonucu almasıyla eş zamanlı olarak Almanya da Ukrayna’ya Leopard 2 tanklarını vereceğini açıklamıştı.

Yoruma kapalı.