Suudi Arabistan ile tarihi anlaşma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Körfez turunun ilk durağı olan Suudi Arabistan’ın Cidde ziyareti kapsamında Veliaht Prens Muhammed bin Salman ile ikili ve heyetler arası görüşmelerde bulundu. Heyetler arası görüşmelerin ardından iki ülke arasında doğrudan yatırım, sanayi, enerji, savunma ve haberleşme sektörlerinde 5 anlaşma imzalandı. Doğrudan Yatırımın Teşviki Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, Milli Savunma Bakanlığı ile Suudi Arabistan Krallığı Savunma Bakanlığı Arasında İşbirliğine İlişkin Uygulama Planı, İletişim Başkanlığı Arasında Mutabakat Zaptı bu tür anlaşmalardır. ve Suudi Arabistan Krallığı Enformasyon Bakanlığı ile iletişim alanında işbirliğine ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Suudi Arabistan Krallığı Enerji Bakanlığı ile Suudi Arabistan arasında enerji alanında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Mutabakat Zaptı Baykar ile Savunma Bakanlığı Arasında İşbirliği Anlaşması.

“İKİ DOST ÜLKE”
Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman, Baykar ile Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı arasında imzalanan iş birliği anlaşmasına ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye Milli Savunma Bakanı Sayın Sn. bir işbirliği planı” dedi. Suudi Arabistan’ın savunma ve üretim kabiliyetini güçlendirmek amacıyla bakanlık ile Baykar firması arasında 2 adet alım anlaşması imzaladığını belirten Selman, bu kapsamda ülkesinin Türkiye’den İHA alımı yapacağını duyurdu.

“EN BÜYÜK SÖZLEŞME”
Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ile Bayraktar AKINCI TİHA İhracat ve İşbirliği Anlaşması imzaladık. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük savunma ve havacılık ihracat sözleşmesi hayırlı olsun. iyi şans.”

AKINCI TİHA, ARABİSTAN GÖKYÜZÜNDE UÇACAK
suudi Baykar’ın Arabistan’da imzalanan anlaşmaya ilişkin yaptığı açıklamaya göre, Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde yürütülen Bayraktar AKINCI projesi kapsamında Baykar’ın yerli ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar AKINCI TİHA, envantere girecek. Suudi Arabistan Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı. Anlaşma kapsamında Baykar, eğitim, teknik destek ve lojistik hizmetleri de verecek. Açıklamada görüşlerine yer verilen Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, “İmzaladığımız anlaşma, insansız hava aracı teknolojisi alanındaki kabiliyetlerimizi artıracak ve Suudi Arabistan’ın yüksek teknoloji geliştirme kabiliyetinin geliştirilmesine katkı sağlayacaktır. Bu iş birliği sadece ülkelerimiz arasındaki bağları güçlendirmekle kalmayacak, aynı zamanda bölgesel ve küresel barışa da katkı sağlayacak.Suudi Arabistan devlet haber ajansı SPA, Baykar ile yapılan anlaşmanın Suudi Arabistan’ın savunma kabiliyetlerini artırmayı amaçladığını yazdı.Middle East Eye’da yer alan detaylara göre Cidde’de kurulacak fabrikada Türk İHA’ları ve SİHA’ların üretilme ihtimalinin bulunduğu belirtildi.AKINCI TİHA, bir F-16 savaş uçağının kullanabileceği mühimmatın tamamına yakınını kullanabiliyor. 24 saat havadan taşınan, Suudi Arabistan ile birlikte bugüne kadar 7 ülkeye ihraç edildi.

3.3 TRİLYON DOLAR PASTA
DEİK ve Suudi Arabistan Yatırım Bakanlığı işbirliğiyle Suudi Arabistan’da düzenlenen iş forumunda konuşan Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Abdulaziz al-Falih, ülkesinin 2030 yılına kadar 3,3 trilyon dolar yatırım yapacaklarına dikkat çekti. “Vizyon 2030” yaklaşımında hem Suudi Arabistan hem de Türk özel sektörünün varlığına önem verdiklerini ifade eden Falih, “Türk özel sektörünün hem Türkiye’de hem de Türkiye’de yaptığı yatırımların ve teknolojilerin ne kadar büyük olduğunu görmekten gurur duyduğumu belirtmek isterim. Afrika ve Ortadoğu’da.” Şimdiye kadar yapamadıklarımız bu iki partinin güçlerini birleştirmek. İki ülkenin özel sektör güçlerini bir araya getirdiğimizde ne kadar güç göstereceğimizi hayal bile edemiyorum” dedi.

ARAP BASINDA ‘TARİHİ KARDEŞLİK’ BELİRLEYİN
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretleri Suudi Arabistan ve Katar medyasında geniş yer bulurken, “tarihi kardeşlik” ilişkileri vurgulandı.

Suudi haber ajansı SPA’nın haberinde, iki ülkenin 1929’da imzalanan “Muhadenet Anlaşması”na (Dostluk Anlaşması) dayalı tarihi ve güçlü ilişkileri sürdürdükleri hatırlatıldı. İlişkilerin geliştiğini ve büyüdüğünü belirten haberde iki ülkenin coğrafi konumu sayesinde liderlerin karşılıklı ziyaretlerinin ilişkilerin sağlamlığını ortaya koyduğunun altı çizildi.

Ukaz gazetesi, iki liderin ikili ilişkileri kardeşlik temelinde ve bölge halklarının çıkarlarına hizmet edecek şekilde geliştirmeye kararlı olduğunu bildirdi.

Sabq gazetesi, “Türkiye ve Suudi Arabistan’ın bölgesel ve uluslararası ağırlığı var. Her iki devlet de Ortadoğu’da güvenlik ve istikrarın temel direkleridir”.

Katar resmi ajansı QNA, Türkiye ile Katar arasında birçok alanda gelişen stratejik ortaklığı “dünyanın en başarılı ortaklığı” olarak nitelendirdi. QNA, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Katar Emiri Al Sani’nin güçlü siyasi iradesi sayesinde ilişkilerin geliştiğini kaydetti.

şehzade selman ÇOK TOGG GİBİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin gururu yerli ve milli otomobilimiz Togg’u Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’a hediye etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Veliaht Prens Salman, Al Salam Sarayı’ndaki baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından saray avlusuna getirilen “Pamukkale’nin Beyazı” Togg’u inceledi. Prens Selman, aracı çok beğendiğini söyledi. Selman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı işaret ederek Togg’un direksiyonuna geçti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kaldığı Ritz Otel’e sürdü. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Twitter hesabından Erdoğan’ın Togg’u Prens Selman’a tanıttığı görüntüleri paylaşarak, “Cumhurbaşkanımızın takdiriyle hediye edilen Togg, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed tarafından bizzat kullanılmıştır. Bin Selman’ın ziyareti sırasında dile getirdiği takdir, ülkemiz ve Türk mühendisleri için gurur kaynağı oldu.”

Yoruma kapalı.