Strep A’nın neden olduğu kızıl vakaları arttı

‘Strep A’ bakterisinin İngiltere’de ölümcül tablolar göstermesinin peşinden Türkiye’de de ağır seyreden vakaların olmasıyla beraber uzmanlar alarma geçti. Acil servise ya da polikliniğe başvuran bilhassa 3 yaş üstü çocuklardan boğaz kültürü alarak ilk olarak klinik olarak bu hastaları ayırt etmeye çalıştıklarını belirten Doç. Dr. Hasret Özgür Gündeşlioğlu, çıkan sonuçlara bakılırsa uygun antibiyotik tedavilerinin verildiğini söylemiş oldu. Doç. Dr. Gündeşlioğlu, “A grubu streptokoklara bağlı bölgede hemen hemen invazif ve ağır seyirli hasta görmedik. Fakat gelen her hastada bunu düşünerek kontrollerini yapıyoruz. Şu an boğaz enfeksiyonları ve kızıl vakalarında artış var” dedi.

TEDAVİSİ; UYGUN SÜREDE UYGUN ANTİBİYOTİK

A grubu streptokokların çocuklarda yaratabileceği risklerden bahseden Doç. Dr. Gündeşlioğlu, şöyleki konuştu:

“Ani başlangıçlı yüksek ateş, fazlaca ciddi boğaz ağrısı, boyun bölgesinde lenfadenopatilerin olması, karın ağrısının eşlik etmesi benzer biçimde emareleri oluyor. Ender olarak orta kulak boşluğundaki enfeksiyon, doğrusu ‘otitis media’ görülebiliyor. İnvazif streptokok enfeksiyonu dediğimiz İngiltere’de bildirilen vakalarda olduğu benzer biçimde derin yara enfeksiyonları, mikroorganizmanın kana karışması dediğimiz ‘bakteriyemi’ ve ağır bir septik tablo görülebiliyor. Ek olarak bazı hastalarda hastalıkla beraber ya da hastalıktan birkaç hafta sonrasında döküntüyle giden ‘kızıl’ tablosu da ortaya çıkabiliyor.”

KIZIL VAKALARI ARTTI

Son dönemde Streptokok A enfeksiyonlarının artması ile acil servis ve polikliniklerde fazlaca sayıda kızıl vakaları gördüklerine dikkat çeken Doç. Dr. Gündeşlioğlu, sözlerini şöyleki sürdürdü:

“Son dönemde çocuklarda A grubu streptokokların yapmış olduğu ani başlangıçlı yüksek ateş ve boğaz ağrısı ile ortaya çıkan bademcik enfeksiyonlarında artış var. Bademcik enfeksiyonu esnasında ya da birkaç hafta sonrasında aynı bakterinin neden olduğu vücutta yaygın döküntü ile seyreden kızıl vakalarında da büyük artış oldu. Ateş ve vücutta döküntü olması durumunda evlatların ne olursa olsun tabip kontrolüne götürülmesi gerek.”

YAYGIN KIZARIK DÖKÜNTÜLER YAPIYOR

Döküntülü bir hastalık olduğundan ailelerin daha endişeli bir halde çocuklarını hastaneye getirdiğini dile getiren Doç. Dr. Gündeşlioğlu, “Boğaz enfeksiyonlarında olduğu benzer biçimde kızıl hastalığında da uygun sürede uygun antibiyotik tedavisi uygulanmazsa ‘akut romatizmal ateş’ dediğimiz çocuklarda eklemleri tutan, bununla beraber kalpte kalıcı kapak hasarlarına neden olan bir hastalık gelişebilir. Böbreklerde hasarlanmaya neden olabilir. Bu şekilde ağır, istemediğimiz tablolarla karşılaşılabilir” diye konuştu.

Yoruma kapalı.