Sona ermesi için silah yardımı gerekli

Ukrayna Devlet Başkanlığının resmi web sitesinden meydana getirilen açıklamada, Zelenski’nin görüntülü mesajı paylaşıldı.

Konuşmasında, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini aktaran Zelenski, Fransa’nın ülkesine tekerlekli tankları göndereceğini bildirdi.

Fransa’nın bu silah desteğinin önemine işaret eden Zelenski, Rusya’ya karşı muharebede bu tür yardımlara gereksinim duyduklarını aktardı.

Ukrayna’ya silah yardımının Avrupa’nın da güvenliği için mühim olduğuna dikkati çeken Zelenski şu ifadeleri kullandı:

“Bu yıl Rus saldırganlığına son vermek gerekiyor ve terörist devletin yenilgisini hızlandırabilecek müdafa imkanlarının hiçbirini geciktirmemek zorunludur.”

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik yeni hücum dalgasına hazırlandığını iddia eden Zelenski, mevzu ile ilgili bazı ülkelerin liderlerini bilgilendirdiğini aktardı.

Aslolan amaçlarının Ukrayna’nın tüm topraklarının özgürleştirilmesi bulunduğunu kaydeden Zelenski, ülkesinde mümkün olabilecek kısa bir süre içinde yine barışın sağlanması icap ettiğini altını çizdi.

Rusya’nın, geçen senenin sonuna kadar Ukrayna’nın Donbas bölgesini tamamen ele geçirmeyi planladığını korumak için çaba sarfeden Zelenski, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin bu bölgede düşmanın ilerlemesine izin vermediğini söylemiş oldu.

Zelenski, Rus ordusunun Donetsk bölgesindeki askeri varlığını artırmaya devam ettiğini beyan etti.

Yoruma kapalı.