SON DAKİKA: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Kacır’dan önemli açıklamalar

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Kacır, A Haber’in canlı yayınında soruları yanıtlıyor.

– Nasıl bir yol izlenecek?

Cari açık sorununun kalıcı olarak ortadan kaldırılması yönünde attığımız adımları hızlandıracağız. İleri teknoloji ihracatımızı 6,5 milyar doların üzerine çıkardık. Bu yıl bunu 8-9 milyar dolara çıkaracağız. Türkiye hangi teknoloji ürünlerinde cari açık veriyor? Bu ürünleri tek tek inceledik. Bu ürünlerden hangileri Türkiye’de yapılabiliyor, hangileri çarpan etkisi yüksek, hangileri dünya ile rekabet edebiliyor? Bu alanlarda KOSGEB destekleri ile sanayicilerimize destek olduk. Bu kapsamda 200’e yakın projeye destek verdik. Türkiye’nin cari açığını kapatmak için net hedefler belirlemeye çalışacağız.

– Deprem bölgesinde girişimcileri desteklemek için neler yapılacak?

Bu illerde yakaladığımız ivmeyi kaybetmemeliyiz. Bu şehirlerin inşası ve canlanması için sanayi ve imalatın kesintisiz devam etmesi önemlidir. Depremden zarar gören sanayicilerimizin zararlarının karşılanması için teşvikler sunduk. Dünden bu yana 30 milyar liralık yatırımı teşvik belgeleriyle deprem bölgesine kazandırdık. Bu bölgelerde yeni sanayi bölgelerinin oluşturulması da çok önemlidir. Yeni siteler ve sanayi alanları oluşturuyoruz. Her iki ada tabanlı yerinde işlemeyi de destekliyoruz. Yeni OSB’lerle de buradaki sanayi gücünün harekete geçmesini sağlıyoruz. Bölgeyi yalnız bırakmayacağız. Bugün yemin törenimiz var. Deprem bölgesine ilk ziyaretimi daha sonra yapacağız.

TOGG şarj istasyonu, yedek parça ve üretiminde gelinen nokta nedir?

TOGG milletimizin gururudur. Bu bir vasiyetle mümkün oldu. 11 yıl önce Türkiye’de satılan araç sayısı 500 bini bulduğunda Cumhurbaşkanımız yüksek sesle “Araçlarımızı üretecek yiğitleri bekliyorum” demişti. Keşke girişimcilerimiz ve yatırımcılarımız biraz daha hızlı hareket edebilseler. Fırsat penceresi kapanmadan Cumhurbaşkanımızın iradesiyle bu girişimi gerçekleştirdik. TOGG, dönüşüm döneminde hayat buldu. İleriye dönük bir proje olarak yapıldı. Aralık 2019’da ilk TOGG araçlarını piyasaya sürdük. Mart 2023’ten itibaren satışa çıktık. Pandemiye rağmen çok hızlı yol aldık. Girişimcilerimiz 500 milyon euro yatırım yaptı. TOGG, yeni nesil sanayi politikamızın simgesidir. Türkiye’de tedarik zinciri sorunumuz yok. Türkiye’de 200’den fazla firmanın tedarikçi firmaları bulunmaktadır. Yerellik dediğimiz parçaların kendi bünyemizde üretilmesidir.

TOGG bizim milli markamızdır. Bunu yabancı firmalarla iş birliği yaptığımızda görüyoruz. Kritik parçaların üretiminde bunu kendileri yapıyorlar. Katma değerli ürünler bulmak bizim için önemli.

Drone dünyasının en başarılı ülkesiyiz. Türkiye otonom teknolojide lider ülkelerden biri olacak. Şarj istasyonunda yaklaşık 1000 kişi hazır. Son rakamın 800’ün üzerinde olduğunu biliyorum. TOGG yola çıkarken şarj istasyonu arzını da ortaya çıkardık. Elektrikli araç kullanıcılarının evlerinde ve işyerlerinde şarj edebilmeleri mümkün.

Yoruma kapalı.