Son dakika: MSB’den flaş tahıl koridoru açıklaması: Rus askeri İstanbul’dan ayrıldı

Son Haber: Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Albay Zeki Aktürk, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin başta PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ olmak üzere her türlü tehdit ve tehlikeye karşı mücadelesinin sürdüğünü söyledi.

Terör örgütüne yönelik operasyonların kararlılıkla devam ettiğini vurgulayan Aktürk, “Terörü kaynağında yok etme stratejisiyle geçtiğimiz bir hafta içinde kuzey Irak ve Suriye dahil 35 terörist etkisiz hale getirildi. Böylelikle etkisiz hale getirilen terörist sayısı bu yıl 848’e, 24 Temmuz 2015’ten bu yana ise 38 bin 191’e ulaştı.” dedi.

Irak’ın kuzeyindeki Pençe Kilit Harekatı’nda etkisiz hale getirilen terörist sayısının 573’e ulaştığını aktaran Aktürk, toplam bin 291 silah ve çeşitli çaplarda 556 bin 498 mühimmat ele geçirildiğini, 2 bin 103 mayın/yapay patlayıcı imha edildiğini, 597 mağara ve sığınağın kullanılamaz hale getirildiğini söyledi.

Son bir haftada 189 kişinin kaçak yollardan sınır geçmeye çalışırken yakalandığını kaydeden Aktürk, şu bilgileri paylaştı:

“Bunlardan 27’si terörist, 20’si FETÖ üyesi. 2 bin 866 kişi sınırdan geçemeden engellendi. 2023’te 4 bin 65 kişi kaçak yollardan sınırlarımızı geçmeye çalışırken yakalandı. 306’sı terörist, 201’i FETÖ üyesi. Geçen 1 Ocak’ta 3 uyuşturucu ele geçirildi, o tarihten bu yana düzenlenen operasyonlarda 2 bin 369 kilo uyuşturucu madde ele geçirildi. uyuşturucu madde, 1.51 adet muhtelif hap ve 23 adet muhtelif silah bulunmaktadır.

“KOMŞUMUZ YUNANİSTAN…”

Albay Zeki Aktürk, Suriye’de istikrarın bir an önce sağlanması, Suriyelilerin güvenli ortama dönmesi ve normalleşme için çalışmaların sürdüğünü anlattı.

Aktürk, “Bu yılın başından bu yana terör örgütü tarafından harekat alanlarımızda son bir hafta içinde 3’ü olmak üzere 79 taciz ve saldırı gerçekleştirilmiş, kahraman komandolarımızın ani müdahalesiyle son bir haftada 27’si olmak üzere 631 terörist etkisiz hale getirilmiştir.” dedi.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki harekat alanlarında yaptığı anlaşmalara saygı duyduğunu vurgulayan Aktürk, “Muhataplarımızın da uymasını beklediğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. Bölgede kalıcı barışa ulaşma hedefimiz doğrultusunda diyalog, temas ve koordinasyon çalışmalarımız da devam ediyor.” o ifadeleri kullandı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Ege ve Akdeniz’de Türkiye ve KKTC’nin hak ve menfaatlerini taviz vermeden korumaya devam edeceğini söyleyen Albay Aktürk, “Depremden bu yana gelişen olumlu havayı devam ettirmek ve geliştirmek için komşumuz Yunanistan ile karşılıklı çabalarımız devam ediyor.” dedi.

Kıbrıs’ta iki egemen, eşit ve bağımsız devletin tek çözümün olduğunu belirten Aktürk, “Türkiye, garantör bir devlet olarak, uluslararası anlaşmalar ve uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru haklar çerçevesinde Kıbrıs’ta barış, huzur ve güvenliğin garantörü olmaya devam edecektir.” açıklama yaptı.

Aktürk, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 49. yıl dönümü ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Barış ve Özgürlük Bayramı’nı da kutladı.

ÜÇ KITADA 45 ÜLKEYE BUĞDAY SEVKİYATI

Rus-Ukrayna savaşının dünya güvenliği üzerindeki etkisini yakından izlediklerini kaydeden Aktürk, “Daha fazla yıkım, gözyaşı ve dramın yaşanmaması, ateşkes ve kalıcı barışın sağlanması için insani krizin hafifletilmesi için aktif ve kolaylaştırıcı bir rol oynamaya ve her türlü desteği vermeye hazırız.” dedi.

Rusya’nın durdurduğu tahıl girişimiyle ilgili açıklamalarda bulunan Aktürk, binden fazla gemi ile bir yılda 33 milyon ton tahıl ve gıda ürününün ihtiyaç sahibi ülkeler ve dünya pazarlarına başarıyla ulaştırıldığını söyledi.

Girişimin tarafların mutabakatı ile 19 Kasım 2022, 18 Mart ve 18 Mayıs 2023 tarihlerinde uzatıldığını ve 3 dönemde görevini başarıyla sürdürdüğünü belirten Aktürk, Ukrayna limanlarından üç kıtada 45 ülkeye tahıl sevkiyatı yapıldığını hatırlattı. Albay Aktürk, şöyle devam etti:

“Tahıl anlaşmasının devamına tüm dünya büyük önem veriyor. Ortak çabalarla oluşturulan anlaşmanın küresel gıda krizinin önlenmesinde hayati rol oynadığı aşikar. Ancak bilindiği gibi Rusya Federasyonu tahıl girişimine ilişkin anlaşmanın uzatılmayacağını ve 17 Temmuz’da feshedileceğini duyurdu. İyi niyet ve diyalogla devam edecek ve küresel gıda fiyatlarının istikrara kavuşmasına büyük katkı sağlayacak olan Rusya Federasyonu’nun tüm krizleri çözmesini umuyoruz.” ve Ukraynalı yetkililer, Birleşmiş Milletler, Rusya Federasyonu ve Ukrayna’nın genişletilmesi konusunda Dışişleri Bakanlığı ile koordineli olarak devam ediyor. Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki Türkiye Cumhuriyeti, bugüne kadar olduğu gibi bölgede barışın ve insani yardımın sağlanması için üzerine düşeni yapmaya devam edecektir.”

ASKERİ HARCI ÖDENMİŞTİR

16. IDEF’23 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nın 25-28 Temmuz tarihlerinde İstanbul’da düzenleneceğini belirten Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Albay Zeki Aktürk, IDEF 2023’e 96’sı üst düzey olmak üzere 200’e yakın heyet ve birçok ülke ve uluslararası kuruluştan 600 heyet üyesi ile yerli ve yabancı 1.500 firmanın katılmasının beklendiğini söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin orman yangınlarına karşı oluşturduğu “Yedek Güç” ile Muğla, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adana, Hatay ve Çanakkale’de yangın söndürme çalışmalarına kesintisiz destek verildiğini hatırlatan Aktürk, “Bu çerçevede geçtiğimiz hafta Türk Silahlı Kuvvetlerimize ait 4 uçak ve 25 helikopterle çeşitli bölgelerdeki orman söndürme çalışmalarına katkı sağlandı. Helikopterlerimiz ve uçaklarımız bugüne kadar 502 sorti yaparak yangınlara müdahale etti.” dedi.

Albay Zeki Aktürk de bedelli askerlik tutarının memur maaşı artış katsayısı oranında sabitlendiğini belirterek, “Hazine ve Maliye Bakanlığı ‘Mali ve Sosyal Haklar’ genelgesini yayımladı ve bunun sonucunda bedelli askerlik tutarı 122 bin 351 lira oldu. 17 Temmuz 2023 tarihinden itibaren bedelli askerlik başvuru süreci başladı” dedi. dedi.

– İstanbul’da Ortak Koordinasyon Merkezi

Milli Savunma kaynakları, son dönemde MKE AŞ tesislerinde çıkan yangın ve patlamaya “eski teknoloji ve tecrübesiz işçilerin” neden olduğu iddialarının sorulması üzerine, olaylarla ilgili idari ve adli sürecin devam ettiğini ve konunun tüm yönleriyle araştırıldığını vurguladı. Kaynaklar, kazalarda hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa dileklerini bir kez daha iletti.

“ABD’nin Suriye’deki askerlerini güçlendirdiği ve yeni askeri sevkiyatlar yaptığı” iddiasını dile getiren kaynaklar, konunun yakından takip edildiğini ve şu ana kadar böyle bir belirlemeye rastlamadıklarını vurguladı.

Kaynaklar, Rusya’nın kesintiye uğrattığı ‘Tahıl Koridoru’nun yeniden açılması yönünde olumlu bir hava olup olmadığı sorusuna, “Bu anlaşmanın dört yollu statüsüyle devam etmesinden yanayız. Bu yönde girişim ve çabalarımızı sürdürüyoruz. Girişimler devam ettiği sürece İstanbul’daki Ortak Koordinasyon Merkezi’nin yeterli personelle çalışır durumda kalmasını sağlayacağız.” cevapladı.

İstanbul’daki Ortak Koordinasyon Merkezi’ndeki Rus personelin durumu sorulduğunda kaynaklar, “Rus personel Merkez’den ayrıldı” yanıtını verdi. o cevapladı.

Başka bir alternatif olup olmadığı sorusuna kaynaklar, “Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi dünyaya çok faydalı olduğu söylenen girişimin sürdürülmesinden yanayız. Bunun için tüm taraflarla birlikte çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

Yoruma kapalı.