SON DAKİKA | EGM’den depremle ilgili provokatif paylaşımlar hakkında açıklama: 135 hesap tespit edildi

Kahramanmaraş’ın Pazarcık İlçesi’nde saat 04.17 sıralarında meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından Gaziantep’in Nurdağı İlçesi’nde 6.4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Öğle saatlerinde Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

Deprem şiddeti Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’ı da salladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, suç ve suçlularla mücadele amacıyla 7 gün 24 saat internet ortamında sanal devriye görevi yürütüyor. Yürütülen çalışmalar kapsamında; Sosyal medya platformları üzerinden yardım talebinde bulunan vatandaşların adres ve konum bilgileri belirlenerek ilgili birimlerle koordinasyon sağlandı.

7 TUTUKLAMA

Kahramanmaraş depremiyle ilgili sosyal medya platformlarında korku ve panik yaratmak amacıyla provokatif paylaşımlar yaptığı tahmin edilen 135 hesap yöneticisinin tespit edilerek ilgili birimlere sevk edildiği belirlendi. Başsavcılık talimatıyla 7 zanlı gözaltına alınırken, 1 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

RÖMORK İŞTE

Öte yandan depremzedelere yardım etmek isteyen vatandaşların hayırseverliğini suiistimal etmek; Phishing dolandırıcılığı için hazırlanan 16 sitenin kapatılması sağlandı.

Resmi kurumların isimlerini taklit eden ve vatandaşlardan para isteyen 4 sosyal medya platformu hesabı hakkında gerekli işlem yapıldı. Ayrıca “deprem yardımı” temasını kullanarak para yatırma talebinde bulunan 3 kripto para cüzdan adresi tespit edilerek cüzdanlar donduruldu.

Yoruma kapalı.