SON DAKİKA | Dışişleri’nden Sudan’daki Türk vatandaşlarına uyarı

Son haberlere göre; Dışişleri Bakanlığı, durumun yakından takip edildiği Sudan’da yaşayan Türk vatandaşlarına evde kalmaya devam etmeleri ve acil durumlarda Hartum’daki Türkiye Büyükelçiliği ve Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Çağrı Merkezi’ni aramaları çağrısında bulundu. .

Bakanlığın sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, Sudan’daki durumun yakından takip edildiği belirtildi.

“GÜVENLİK ŞARTLARI BU AŞAMADA SEYAHAT İÇİN UYGUN DEĞİL”

Sudan’daki hava sahasının şu anda kapalı olduğu hatırlatılan açıklamada, “Ülke genelindeki güvenlik durumu da bu aşamada seyahat için uygun değil. Vatandaşlarımızın evlerinde kalmaya devam etmesinde fayda var.” ifadeler kullanıldı

Basın açıklamasında, Sudan’daki Türk vatandaşlarının “+249 90 094 27 38” numaralı telefondan Hartum’daki Türkiye Büyükelçiliği’ni ve +90 312 292 29 29 numaralı telefondan Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Çağrı Merkezi’ni arayabilecekleri belirtildi. “.

SUDAN’DA KRİZ

Sudan’ın başkenti Hartum ve çeşitli kentlerinde dün sabah saatlerinde Sudan ordusu ile paramiliter STK arasında silahlı çatışma çıktı.

HDK’nın orduya tam katılımını sağlayan askeri güvenlik reformu konusunda ordu ile HDK arasındaki anlaşmazlık, iki güç arasında hararetli bir çatışmaya dönüşmüştü.

Ülke genelinde meydana gelen çatışmalarda 56 sivilin öldüğü, aralarında askerlerin de bulunduğu 595 kişinin yaralandığı bildirildi.

Yoruma kapalı.