Son dakika: Dışişleri’nden ABD Dışişleri Bakanlığının İnsan Hakları Raporu’na kınama

Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan 2022 İnsan Hakları Raporu’na ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2022 İnsan Hakları Raporu, önceki yıllarda olduğu gibi ülkemiz hakkında yanlış ve gerçek dışı bilgiler, asılsız iddialar ve taraflı yorumlar içermektedir. Bunları kesinlikle kınıyor ve reddediyoruz.” ifade kullanıldı

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Ülkemizin ve bölgemizin güvenliği için başta PKK/PYD/YPG, FETÖ, DEAŞ ve DHKP-C olmak üzere terör örgütleriyle mücadelemiz, insan haklarına saygı çerçevesinde kararlılıkla devam etmektedir. uluslararası hukuk ve insan hakları… Ancak haklı mücadelemizi çarpıtmak ve bunu rapora yansıtmak gerekiyor. “Kabul etmiyoruz” vurgusu yapıldı.

Açıklamada, “Raporun, PKK tarafından 2022 yılında ülkemizde gerçekleştirilen terör saldırılarının ve örgütün gerçekleştirdiği insan hakları ihlallerinin apaçık bir ölçekte sadece bir kısmına yer vermesinden üzüntü duyuyoruz. Bundan bahsedilmemesi garip. bu tesisin terör örgütü PKK/PYD/YPG’nin kontrolünde olduğu” ifadelerine yer verildi. söylendi.

Türkiye’nin bu asılsız ve taraflı iddialara itibar etmeksizin vatandaşlarının ve ev sahipliği yaptığı milyonlarca insanın haklarının korunması ve geliştirilmesi yönündeki çabalarını kararlılıkla sürdüreceğinin vurgulandığı açıklamada, “Bu rapor, bu raporun dayanakları olmadığını belirtmektedir. PKK/PYD/YPG ve FETÖ terör örgütlerinin faaliyetlerine, hatta ‘ortaklığına’ göz yumuyoruz. ve güvenilirlik raporu. Açıkça siyasi saiklerle şekillenen ve tarafsızlıktan tamamen uzak olan bu raporun ciddiye alınamayacağını bir kez daha vurguluyoruz. ABD’yi insan hakları siciline odaklanmaya çağırıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Yoruma kapalı.