Son dakika: Başkan Erdoğan’dan Kahramanmaraş depremi açıklaması: Kara gün dostlarını unutmayacağız

Devletin ilgili kurumlarının yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerin afetzedelere yardım için büyük çaba sarf ettiğini ifade eden Erdoğan, “Biz arama kurtarma ve enkaz temizleme faaliyetlerini yürütürken, çadır, konteyner ve prefabrik yapıların kurulumlarına hız veriyoruz. İmar ve canlandırma çalışmalarına başlıyoruz. Türk devleti olarak milletimizle birlikte bu felaketin yaralarını en kısa sürede saracağız” dedi. dedi.

“KARA GÜNÜMÜZDE DOSTLUĞUNUZU UNUTMAYACAĞIZ”

Zirveye ev sahipliği yapan BAE başta olmak üzere 100’den fazla ülkeden destek ve taziye mesajları geldiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Kimi ülkeler bizzat telefon ederek, kimisi kurtarma ekipleri göndererek, kimisi de yardım kampanyaları düzenleyerek Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını gösterdiler. Günümüz için yardım toplayan tüm dost ve kardeş ülkelere bir kez daha huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Geceleri arama kurtarma çalışmalarımıza ekipleriyle destek verdiler ve dualarında bizleri unutmadılar.Gösterdiğiniz bu kara günde dostluğunuzu asla unutmayacağız.Bu felaket uluslararası dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Koronavirüs salgını sürecinde dünyanın dört bir yanına gönderdiğimiz yardımlarda Mevlana’nın “Ümitsizliğin ardından umutlar çok, karanlığın ardından güneşler çoktur” mottosunu benimsedik. Bugün Afrika’dan Asya’ya, Amerika’dan Balkanlar’a, Avrupa’dan Körfez bölgesine kadar yüz milyonlarca dost ve kardeşimizin bize uzattığı yardım ellerine tanık oluyoruz. Kısıtlı imkanlarına rağmen ülkemize varını yoğunu gönderen tüm kardeşlerime Allah’tan rahmet diliyorum.”


Yoruma kapalı.