SON DAKİKA | Başkan Erdoğan’dan gündeme dair kritik açıklamalar

Son dakika haberi… Türkiye, cumhurbaşkanı ve 28. milletvekili genel seçimleri için 14 Mayıs’ta sandık başına gidiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı ATV Avrupa canlı yayınında gündeme ilişkin kritik açıklamalarda bulunuyor.

AVRUPA ATV YAYININI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

(Sağlık durumu) İyiyim. O günden sonra planlarımı meydanlarda yaptım. Bunlardan en önemlisi Ankara programıydı, yolumuza hiç durmadan devam ettik. Bir yerlerde enerji kaynağımız olurlar.

(Yabancı seçmenler) 3 milyon 300 bin yabancı seçmen statüsünde vatandaşımız var. Yurt dışında 4 bin 469 sandık kurulacak. Yurt dışı temsilciliklerinde bu süreç 9 Mayıs’ta sona erecek. Mayıs ayında gümrük kapılarında bitecek. Vatandaşlarımı süratle haklarından mahrum edecek ve vatandaşlarımız oylarını kullanabilecekler.

Yurt dışındaki vatandaşlarımızın bize sorduğu ilk soru “Oy kullanma hakkımız ne zaman olacak?” oldu. Ben de merak etme hızlı bir şekilde teslim edeceğiz dedim. Diğer hükümetler, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı ancak dövize ihtiyaç duyduklarında hatırladılar. Onlara oy hakkı verdik.

Seçimlere katılım oranı bir yılda yüzde 36’ya, ardından yüzde 40’a ulaştı. 2018 seçimlerinde bu oran yüzde 50’yi geçti. Geride kalan 21 yılda oy kullanmanın yanı sıra hayal bile edilemeyecek birçok adım attık. Teknolojinin imkanlarını kullanarak vatandaşlarımın elektronik ortamda işlemlerini kolaylaştırdık.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için pasaport harçlarını yarı yarıya indirdik. Türkiye’ye gelen vatandaşların araçlarını ülkemizde kullanma limitlerini 2 yıla çıkardık. Muhalefet bugüne kadar ne yaptı? Birçok adım attık. Vatandaşlarımız 177 merkez ve 46 gümrük kapısında oy kullanabilecek.

Geride kalan 21 yılda daha önce hayal bile edilemeyen birçok adım attık. Türkiye’ye gelen vatandaşlarımızın araçlarını sınırlar içinde kullanma sürelerini 2 yıla çıkardık.

14 MAYIS MESAJI

(Yurt dışında seçimlere katılım) Artık sandıkları vatandaşlarımızın önüne getiriyoruz. 14 Mayıs’ta yeni bir rekor kıracağımızı düşünüyorum.”

YÜZYILIN FELAKETİNDE İYİLEŞEN YARALAR

Her şey bir şeyin bedelini ödüyor. Bunu Covid döneminde yaşadık. Dünyanın 165 noktasına ve bölgesine yardımda bulunduk. Aşı, mama, ilaç vs gönderdik. Deprem sırasında dünya bizi yalnız bırakmadı. İlk andan itibaren yanımızda oldular. Arama kurtarma ekipleri geldi. Çadırlar ve konteynerler zamanında geldi.

Azerbaycan “1000 kalıcı konut yapmak istiyorum” dedi. Dün temellerini attık. Dünyanın dört bir yanından vatandaşlar yardıma koştu. Bu yapılanları asla unutmayacağız. Yaralarımızı birlikte saracağız. AFAD Kızılayımız bu süreçte çok çalıştı. Arama kurtarma ekipleriyle harika bir diyalog kurdular. Elbette ölenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diliyorum.

14 köy evini sahiplerine teslim ettik. Bizim için önemli olan burada kalıcı konutların zamanında yapılmasıdır. Hatay’da ağırlıklı olarak demir çelik hastane binası var, bir hastane binası daha var onu da 3-6 ayda tamamlayıp vatandaşlarımıza tanıtacağız.

Türkiye’nin gücü arttıkça vatandaşlarımızın itibarı da artıyor. Vatandaşlarımdan güçlerini en iyi şekilde kullanmalarını rica ediyorum. 14 Mayıs bu anlamda büyük önem taşıyor.

Muhalefet halkımızı tanımıyor. İktidarın sonuçlarını gören kimseyi muhalefet sevmez. Bu zihniyeti milletimizin vicdanına havale edelim.

(7’ler Koalisyonu’na) Şimdi bu masaya şenlik masası diyebiliriz.

Anketlerde de olumlu bir hava görüyoruz. Şimdi hem Cumhurbaşkanlığı hem de Cumhur İttifakı olarak güzel bir tablo önümüzde.

DETAYLAR YAKINDA GELİYOR…

Yoruma kapalı.