Son dakika! Başkan Erdoğan: Menderes’i astılar şimdi sloganını çalıyorlar

Bir vatandaşım beni engelledi ve bana kart verdi. Bu kart 1946 ekmek kartıdır.CHP dönemini öğrenmek için ekmek kartına bakmanız gerekecek. Bundan daha iyi bir kanıt yoktur. Milletim bu karne dönemine asla geri dönmeyecek.

“ÇANKAYA KONAĞI ÇALIŞIYOR”

Şu anda Cumhurbaşkanlığı Çankaya Köşkü’nde bu programı yapıyoruz. Bu yurt, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal tarafından milletimize kazandırılmıştır. Bunun dışında aslında Cumhuriyetin ilk yıllarından beri kullanılmayan tarihi değeri olan yapılar da bulunmaktadır. 2014’te cumhurbaşkanı seçildiğimde burada çalışmaya başladık. Ardından 29 Ekim 2014’ten itibaren Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne gittik. Burası çalışıyor. Kabul, program ve toplantılarımızın çoğunu burada yapmaya devam ediyoruz. Çankaya Köşkü’nde Gazi Mustafa Kemal’in kullandığı tek mekan olan Müze Köşk’ün restorasyonu sürüyor.

YARIN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BAHÇELİ’Yİ ZİYARET EDECEK

Halk İttifakı, birlik ve beraberliğin siyasi yönüdür. Türkiye’nin bekası için yerli ve milli anlayışla siyaset yapan herkese kapımız açıktır. AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi ve Büyük Birlik Partisi olarak Cumhur İttifakı çatısı altında yolumuza kararlılıkla devam ediyoruz. Halk İttifakı asla müzakerelere dayalı değildir. İnandığımız değerlere inanan ve saygı duyanlarla birlikte yol yürüyebiliriz. Bu anlayışta yeni gelişmeler olursa memnuniyetle karşılarız. Yarın inşallah Devlet Bey’i evinde ziyaret edeceğim.

TBMM’ye sunduğumuz yönetmelik bu konuda bir samimiyet testi olacaktır. Tesettürü kimin kötüye kullandığını benim milletim çok iyi bilir. Bu sorunu büyük bir emekle çözdük. Hatta partimizin kapatılması bile istenmiştir. CHP o dönemde Anayasa Mahkemesi’nde rahat bir nefes aldı. O zaman Kemal Bey öndeydi. Biz bu konuyu anayasal hükümle güvence altına almak istiyoruz. Teklifimizi sunduk. Meclis’te çözülmezse en güzel çözümü milletimiz sunacaktır. Biz sandıktan hiç kaçmadık. Milletin kendisine verdiği yetkiyi özgürlük ve demokrasiden yana kullanmayanlara da halkımız gereken cevabı sandıkta verecektir. Temennimiz bu konunun TBMM’de çözülmesidir. Ana muhalefet, özgürlük bahanesiyle aile yapısını bozan sapkınlıklara göz yumuyor. Aile değerlerimizin yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Bu milletin kutsal değeri ailedir.

Türkiye’nin yüzyılı gençlik yüzyılı olacaktır. Biz onları yoldaşımız olarak görüyoruz. Gençlerimizi yoksullukla kuşattılar. Gençlerimizin seçme yaşını 25’e, ardından 18’e indirdik. O kadar ileri gittiler ki ‘Meclis’i çocuklara mı bırakacağız?’ dediler. Fatih Sultan Mehmet’in ilhamıyla bu adımı attık. Bu milletin gençliği bunu başarabilir. Masalardaki kitaplarla başladık. Çünkü kitabı bulamadık. Üst sınıflardan not almaya çalışıyorduk. Çocuklarımız bu çileyi çekmesin dedik, tüm parlak kağıt kitapları sıraların üzerine koyduk. Şimdi ek ders kitaplarını sıraya koyalım. Biz gençlerimize güvendik. Onlarla birlikte yürüdük ve yürümeye devam ediyoruz. Türkiye’nin en büyük gençlik hareketine sahip partisiyiz. Onların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan tek taraf biziz. Üye sayımız yaklaşık 11 milyon 500 bin. Bunların 1 milyon 100 bini henüz genç. 5 milyondan fazla kadınız. Böyle bir yapımız var.

EYT’TE İLK MAAŞ NE ZAMAN ÖDENECEK?

AET ile ilgili çok kapsamlı bir çalışma yapıldı. Teklif TBMM’ye sunuldu. Bu, yarın programlama ve bütçe komitesinde tartışılacak. AK Parti olarak öneriyi hayata geçirerek vatandaşımızın hakkını teslim etmek istiyoruz. AET kapsamında aylık almaya hak kazanan vatandaşlarımız ilk emekli maaşlarını Şubat veya Mart aylarında alabilirler. Bu çalışmayı bir an önce bitirmeyi umuyoruz.

ENFLASYON DAHA DA ARTACAK

Tüm dünyada sürekli olarak faiz oranlarını yükselttiler. Tersine, faiz oranını düşürmek için mücadele ettim. Şu anda faiz oranını %9’a indireceğiz. Benim inancım şu: Benim başbakanlığım döneminde faizi 4,6’ya indirdik ve enflasyon 6,4 gibi oldu. Faiz ve enflasyon doğru orantılıdır. Faiz sebep, enflasyon sonuçtur. Buna inanmayanlar olabilir. Benim alanım ekonomi ve sonuç ortada. Bu tezi uluslararası konferanslarda savundum. Şimdi tekrar indireceğimizi söyledik. 86 idi, enflasyon 64’e düştü. Daha da düşecek. Bu bizim istikrarımızla, kendimize olan güvenimizle ilgili. 2022 yılında toplam bütçe harcamamız 2 trilyon 941 milyar lira oldu. Bütçe gelirimiz 2 trilyon 802 milyar lira oldu. Tüm yıl bütçe açığımız sadece 139,1 milyar lira oldu. Toplamda 171,8 milyar TL faiz dışı fazla verdik. COVID-19 salgını ile emtia ve enerji fiyatlarındaki artışlara rağmen 4 yıl sonra yeniden faiz dışı fazla vermeyi başardık.

2002’de yüzde 11,1 olan bütçe açığını 2022’de yüzde 1’e indirdik. Bu yıl da faiz giderlerinin bütçe içindeki payını düşürdük. Bilançoda yakaladığımız güçlü gelir performansını garanti altına almak için ne vergi artırımı yaptık ne de yeni vergiler getirdik. Aksine yükleri indirdik. Uluslararası kuruluşlar da büyümeyi açıklıyor. Şu anda 5.5 ve üstüne ulaştık.

(ikinci el konutta maddi destek) Ayrıca bir çalışma yapılıp paylaşılacaktır.

Yoruma kapalı.