Son dakika: Bakanlık, afetzedeleri taşıyacak nakliye firmalarının fiyat tarifelerini belirledi

İçişleri Bakanlığı, afetzedelerin taşınmasında fahiş fiyatların önüne geçmek amacıyla, ticaret odası temsilcileri ve sektör işletmecileri ile yaptığı toplantılar sonucunda taşıma şirketlerinin taşıma tarifelerini belirledi. Nakliye şirketleri, bölgesel koşulları piyasa koşullarında taşıma maliyetine karşı değerlendirecek ve fiyatları hem yukarı hem aşağı olmak üzere %15 esneklik bandında belirleyecek.

Bakanlık, yüzyılın felaketinin yaşandığı afet bölgelerinden göç etmek isteyen hayatta kalanlar için harekete geçti. Bakanlık, oda temsilcileri ve sektör işletmecileri ile yapılan istişarelerin ardından valiliklere “Afet bölgelerinde eşya taşıma tarifeleri” konulu genelge gönderdi. Genelge, afet bölgelerinden taşınma maliyetlerinin nasıl hesaplanacağını belirledi.

Sonuç olarak piyasa koşullarında 4+1 evlere kadar evden eve eşya taşıma maliyeti;

Şehir içi evden eve eşya taşıma (25 kilometre dahil) işçilik dahil maksimum 6.000 TL’ye yapılmaktadır.

Şehirlerarası yük taşımacılığı, kilometre başına maksimum 10 TL (25 kilometreyi geçen kısım için), artı 1.000 TL varış asansörü, 2.000 TL işçilik ücreti ve 1.000 TL sürücü ücreti olmak üzere 6.000 TL’dir.

Taşıma işi için asansör kiralarken; Asansörün 10. kata kadar maksimum kiralama bedeli 1.000 TL olup, bu katın üzerindeki her kat için 100 TL ek kiralama ücreti alınmaktadır.

Bu içerikte; Fiyatların normal piyasa koşullarına göre oluşmasını güvence altına almak amacıyla, 2012 sayılı Kanun’un 9. maddesi uyarınca; 2935 sayılı olağanüstü hal kanununda, ücretsiz yardım taşımaları hariç olmak üzere, bu oranlar kapsamında yerel koşullar dikkate alınarak aşağı veya yukarı %15 esneklik bandında fiyatlar belirlenerek valiliklerin kamuya açıklanması istendi.

Yoruma kapalı.