Son dakika | Bakan Soylu depremlerdeki can kaybı sayısını açıkladı

Son dakika… İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “426 belediyeye deprem bölgesi tahsis edildi. Sadece Hatay’da 127 belediye var. Aslında ne kadar büyük bir operasyon yapıldığını anlatıyorum. Zaman, 41 vali atandı.” Deprem bölgesi” dedi.

Bakan Soylu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Her birinin bir görevi var. Mesela Denizli valimiz defin ve kimlik tespiti ile ilgileniyor. Siirt Valimiz sahada araç düzenlemelerini yürütüyor. Erzincan valimiz tüm beslenme sürecini yaptı.

Bunların her birinin koordinasyonu başka bir çalışmayı ortaya çıkarmaktadır. Dünyanın en büyük depremlerinden ve 400 kilometrelik bir yırtıktan bahsediyoruz. Büyük acılar ve büyük zaferler ulusları birleştirir. Milletimiz bu acı karşısında büyük bir birlik olmuştur. Onun tamiri için herkes seferber oldu.

“13 bin 72 artçı deprem meydana geldi”

13 bin 72 artçı deprem oldu. Bu normal değil. Ayrıca 26 bin 32 enkazda arama kurtarma çalışması yapıldı. Buna gidecek aracı ve arama kurtarma ekibini bulabiliriz.

Yüzde 25’i yıkılmış, yüzde 75’i ağır hasarlı, orası da hemen yıkılacak. Bunlarla ilgili önümüzde bir süreç var. Bölge genelinde binaların yüzde 15’e varan kısmını acilen yıktırdık.

332 çadır kent oluşturuldu. Gerisini sadece bizim bildiğimiz 370 bin 482. Bunun dörtte birinden fazlası Hatay’da kuruldu. Toplam 209 konteyner sahası inşa edildi. Bunların 62’si Hatay’da. Hatay’da toplam 3.000 konteyner kuruldu.

Depremde ailesini kaybedenler, şehit yakınları ve engelliler gibi konteyner kentlere yerleşenler de önceliğe sahip olmaya devam ediyor. Bundan sonra hem hemen yıkılacak konutların sahipleri hem de kiracılar öncelikli olarak göreve başlayacak.

“EN ÖNEMLİ KONULARDAN BİRİ HİJYEN”

Bir yandan hastaneye yatış ihtiyacını karşılıyoruz, diğer yandan toplum sağlığını değerlendiriyoruz. Kontroller her gün yapılmaktadır. Banyolar her gün temizlenir. Bu sofranın en önemli konularından biri de hijyendir.

Bazı okullarımız deprem bölgemizde sığınmak için açılmıştır. 123 bin 601 kişi okullarda yaşıyor.

Afet bölgelerinde köylerdeki nüfus artmıştır. 2-3 kat arttı. Bunları gözeterek hizmetlerimizi yapıyoruz. Tahliye stratejisi de doğruydu. Ancak Türkiye’nin her yerinde ciddi barındırmalar yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Tespit edilebilir yerinden edilmiş kişi sayısı ise 2 milyon 141 bin kişi.

Hatay’ın içme suyu ihtiyacı bölgeye sevk edilen paketli sularla karşılanıyor. Bugün Hatay’a 1 milyon 200 bin adet ambalajlı su sevk edildi. Sosyal medyada yayılan bir moral bozma çabasıdır. Bu da buradaki planlamamızı bozuyor. Böyle bir su talebi olsaydı, onu karşılamak zorunda kalırdık. Muhtarlarımızı aradık sorun yok. Diyelim ki bu doğru değil. Bu bir yalan.

“HATAY’DA 2 BİN GEÇİCİ İŞ OLUŞTURULACAK”

Buradaki en temel ihtiyaç iç giyimdir. Sevkiyatlarımız durmuyor, devam edecek. Açık pazarlar var, bütün tüccarlarla görüştük. Öncelik, hangi gruplar olması gerektiğine göre belirlendi. 262 işyerinin inşaatı tamamlandı. Hatay’da 2 bin geçici işyeri yapılacak.

Bu illerde yaşayan depremzedelere ve kamu çalışanlarına da teşekkür ediyorum. Torunlarını, eşlerini kurtarıp bir gün bile dinlenmeden çalışanlar var. Diğer illerin gönüllülerine de teşekkür ediyoruz. Rüzgardan düşen ağaca çarpan bir polisimiz şehit oldu.

Bir yandan psikososyal destek devam ediyor. Eğitimden kopmasınlar diye EBA’ları kaplara koyduk. Bu gerçekten önemli. Çocuklar için her biri bir program dahilinde yapılmış oyun parkları. Nakdi bağışlar aynı şekilde devam eder. 1 milyon 61 bin 271 aileye 10 bin TL ödeme yapıldı.

4.267’si Suriyeli olmak üzere 45.968 can kaybı yaşandı.

Yoruma kapalı.