SON DAKİKA: Bakan Kurum’dan deprem sonrası yapılacak konutlarla ilgili açıklama: 3-4 katı geçmeyecek, mart ayında başlayacağız

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum önemli açıklamalarda bulundu.

Bakanın açıklaması şöyle:

Tüm alanlarda ön saha çalışmalarını tamamladık. Detaylı jeolojik çalışmalara başlıyoruz. Daha iyisini yapabileceğimizin bilinciyle çalışmalara başladık. Bu ihtiyaçları öncelikle rezerv alanlarındaki yerlerde karşılamak. Ağır hasarlı yerlere de master plan yapacağız. Tüm mimarlarımız ve bu işin tüm liderleri ile çalışmaya başladık. Master plan kapsamında yerleşime kapatacağımız, kısıtlamalar getireceğimiz yerler olacak. Buna göre yerleşeceğiz.

Mikro bölgeleme, zemin etüdü, jeolog ve hocalarımızı dinleyerek doğru zeminde yapacağız. 3-4 katı geçmeyecek evlerimizi bölgeye uygun olarak inşa edeceğiz. 10 ilde aynı anda faaliyet göstereceğiz. Ayrıca inşaat malzemeleri tedarikini de görüştük. Bu bağlantıları yaparak tüm afet bölgelerinde 2-3 ay içerisinde inşaat sürecine başlama sürecini yönetiyoruz. Tekliflerimizi aşamalı olarak yapacağız. 2-3 ay içinde adımları atacağız. Planları şehir merkezinde yaparak, şehir merkezlerini master plan dahilinde yapacağız. Ay sonunda süreci başlatıp Mart ayında inşaat çalışmalarına başlayacağız. Bu sefer de eski anlayışla yapacağız. Sözümüzü tutacağız.

Bakan Kirişçi’nin açıklamaları şöyle:

1 yıl içinde zamanı gelince verilen hayvancılık desteğimiz var. Miktar 530 milyon lira. Bu tutarı depremden etkilenen 11 ile şubat ayı sonuna kadar ödeyeceğiz. 11 ilde 1,5 milyar yem tedarik edeceğiz. Adıyaman, destekten 218 milyonu aşkın destek alacak. Bunlar Şubat ayı sonuna kadar hesaplarda olacak. TMO’nun hububat ve bakliyat alımlarını kota ve cins gözetmeksizin yapacağını belirtmek isterim.

Yoruma kapalı.