SON DAKİKA | Bakan Kurum’dan deprem bölgesindeki binalar için açıklama: Ay sonuna kadar inşaatları başlatacağız

HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI

6 bin 500 çalışanıyla depremin vurduğu 10 ilde hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirten Kurum, “Bugüne kadar 307 bin 763 bina yani 10 ilde 1 milyon 586 bin 901 konut ve iş yeri inceledik” dedi. işyerleri. Yani 190 bin evimiz, iş yerimiz yıkıldı, ağır hasar gördü” dedi.

Gaziantep genelinde 10 bin 777 binada yaklaşık 24 bin 700 konut ve iş yerinin ağır hasarlı ve yıkılmış olduğunu tespit ettiğini belirten Kurum, yapılan tespitlerin günlük olarak e-Devlet üzerinden açıklandığını ve vatandaşların hasar derecelerini görebildiğini söyledi.

Hasar tespiti yaptırıldığı takdirde vatandaşların az hasarlı ve hasarsız binalara girebileceklerini belirten Kurum, şunları kaydetti:

“Orta hasarlı evlere sağlamlaştırmadan giremezsiniz. Ağır hasarlı binalarımız zaten yıkılmış olacak. AFAD koordinasyonunda olmadan eşyalarını evlerinden almamaları için vatandaşlarımıza bir kez daha bu uyarıları yapmak istiyoruz. AFAD, valiliğimiz şehrin her yerinden nakliye firmalarıyla görüşerek binalardan eşya getirdi.” bilgi. Binalarına kesinlikle girmemeliler. Hasar tespitlerinin çoğunu Gaziantep’te 3 gün içinde, inşallah Türkiye genelinde bir hafta içinde tamamlamayı planlıyoruz” dedi.

“YENİ, SAĞLAM VE GÜVENLİ KONUTLARI YAPIP VATANDAŞLARIMIZA TESLİM EDECEĞİZ”

10 ilde afet evlerinin yapılacağı alanlara ilişkin saha çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Bakan Kurum, “Kentin ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak hem arazi etüt hem de yeni yapılacak yerlerin belirlenmesi çalışmalarını sürdürüyoruz. aynı zamanda inşallah ay sonuna kadar tüm illerimizde inşaat faaliyetlerine başlayacağız ve söz verdiğimiz gibi Cumhuriyet tarihinin en büyük felaketi olan toplu konut seferberliğine devam edeceğiz ve inşallah daha önceki konutları yapıp teslim ettiğimiz, afet anında vatandaşımızın yanında yer aldığımız aynı anlayışla bu işleri yapacak, yeni, sağlam ve güvenli konutları vatandaşlarımıza yapıp teslim edeceğiz, onların mutluluğuna şahit olacaklar. birlikte o gün”. o ifadeleri kullandı

Yıkılan binaların çoğunun 1999’dan önce inşa edilen yapılar olduğunu kaydeden kurum, binaların çoğunun zemin sıvılaşması ve mühendislik hizmetlerinin eksikliği nedeniyle yıkıldığını gördüğünü sözlerine ekledi.


Yoruma kapalı.