Son Dakika: Bakan Koca’dan deprem bölgesinde “İshal Salgını” iddialarına kanıtlı yanıt!

Son Dakika… Bakan Koca, depremin yaşandığı bölgede salgın hastalık olduğu konusunda bazı basın organlarında yer alan asılsız haberlere yanıt verdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından “RÜYASAL OLDUĞU İDDİA EDİLEN SALGIN HAKKINDA KAMUOYUNA DELİL” başlığıyla yaptığı paylaşımı paylaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Depremden etkilenen bölgelerde sağlık hizmetleri ve halk sağlığı önlemleri en üst düzeyde yürütülüyor. Bölgede kesinlikle salgına işaret eden bir durum yok.”

İşte o açıklama;

“Bugün bazı basın yayın organlarında kendisini İskenderun sahra hastanesinin başhekimi olarak tanıtan kişinin bölgede salgın hastalık olduğunu söylemesi üzerine, kamuoyuna tekrar sadakatle bilgi verilmesi gerekiyordu. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki bizim Bakanlık ilgili haberle ilgili soruşturma başlattı, iddiaları ve gerçekleri sıraladı: 1. İskenderun Arsuz’da sağlık müdahaleleri alanında başhekim olduğunu iddia eden Dr. Hasan Sami Özvarinli, 500 hastanın tedavi edildiğini söylüyor son 24 saat içinde en az yarısının ishal ve kusma şikayeti olduğunu, kusma ve ishal şikayeti ile başvurduğunu belirtiyor.

2. Söz konusu alan, Bakanlığımız ve personeli tarafından değil, gönüllülerin görev yaptığı ve hizmet verdiği bir sağlık müdahale alanıdır. Kendisini ‘Başhekim’ olarak tanıtan Dr. Hasan Sami Özvarinli, ifadesinin alınmasına bir gün kala 17.03.2023 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devrederek bölgeden ayrıldı. ‘İYİ Parti Genel Başkan Danışmanı’ olarak devir senedini imzaladı. Daha sonra basına açıklamalarda bulunarak olay yerinden kaçtı.

3. İlgili alanda yaptığımız incelemelerde ülkemizde geçerli bir unvanı olmayan ortopedist olduğu söylenen bir kişinin Rusya’da tıp 4. ve 3 hemşire sahada çalışmaktadır.

4. Söz konusu alan gönüllü alanı olduğundan herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için Bakanlığımızca görevlendirilen 1 ambulans ve 112 ekibi ile UMKE’den 1 ekip 24 saat kesintisiz hizmet için hazır tutulmaktadır. Buradaki amaç, etkilenen bölgeye seyahat eden ve sevk ihtiyacı olabilecek herhangi bir hastayı hemen sevk edebilmek ve anında müdahale edebilmektir. Ancak, ishal şikayetleri nedeniyle etkilenen bölgeden sevk edilen hasta bulunmamaktadır ve etkilenen bölge kayıtlarında sevk bilgisi bulunmamaktadır.

5. Bölgede salgın olduğu iddiasıyla ilgili bölgede tutulan hasta kayıtları incelendi. Kayıtlara göre önceki gün iddia edildiği gibi 500 değil, son 24 saatte 251 hastanın değil 332 hastanın görüldüğü görüldü. Ayrıca son 24 saatte sadece 1 hastada ishal, 1 hastada kusma ve 1 hastada bulantı gözlendi.

6. Belgeler, ilgilinin beyanının asılsız olduğunu gösteriyor. Bu durum bir salgına işaret etmemektedir ve geçmiş normal dönemlerdeki vaka oranları ile tamamen uyumludur. Özetle, bir salgına işaret eden hiçbir eser bulunmadı.

7. Bakanlık ekiplerimiz son üç gün içerisinde ishal rahatsızlığı olan tüm hastalara ulaşarak durumlarını kontrol etti. İshal olan 12 hastanın hepsinin durumu iyi idi.

8. Bölgede salgın riskinin erken teşhisi için sendromik sürveyans çalışmaları kesintisiz olarak devam etmekte ve sismik afeti yaşadığımız illerin hiçbirinde salgın durumu olmadığını net bir şekilde ortaya koymaktadır. Ayrıca deprem sonrasında Halk Sağlığı Komisyonumuz bölgenin verilerini anlık olarak takip ederek salgın hastalığa işaret eden bir durum olmadığını teyit etmektedir.

Özetle, İYİ Parti Genel Başkanı’nın Danışmanı sıfatını kullanarak ve kendisini sözde ön yargılı olarak takdim ederek, nokta. Hasan Sami Özvarinli’nin iddiaları sorumsuzca ve tamamen asılsızdır. Nedeni anlaşılamayan ve kitleleri yanıltan bu tür eylemlerin korku ve endişeye yol açması salgın hastalık kadar tehlikelidir. Kamu sağlığını tehlikeye atacak sorumsuz davranışlar sergileyenler hakkında gerekli işlem yapılacaktır. Vatandaşlarımız nur içinde yatsın. Bunu bir kez daha belirtmek isterim. Depremden etkilenen bölgelerde sağlık hizmetleri ve halk sağlığı müdahaleleri en üst düzeyde yürütülüyor. Bölgede kesinlikle bir salgın belirtisi yok. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Yoruma kapalı.