Son dakika: Bakan Akar’dan erken terhis iddialarına son nokta: Söz konusu değil

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar son dakika açıklamaları yaptı. Bakan Akar yaptığı açıklamalarda, depremden etkilenen bölgelerde ikamet eden bin 900 kişi, astsubay ve personelin kabul edildiğini bildirdi. “Erken tahliye” suçlamalarına ise “söz konusu değil. Terörle mücadelemiz, sınır güvenlik faaliyetlerimiz, gökte, denizde ve yurt dışında görevlerimiz kesintisiz devam ediyor” denildi. cevabı verdi.

Milli Savunma Bakanı Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ile birlikte, depremin hemen ardından bölgeye yardım götürmeye başlayan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait helikopterlerin bulunduğu TSK Helikopter Koordinasyon Merkezi’nde incelemelerde bulundu. Çalışmalarla ilgili brifing alan ve talimat veren Akar, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar ve tüm millete başsağlığı diledi.

“HİÇ KİMSE ŞÜPHELENMEMELİ”

Acıda ve sevinçte millet olarak bir arada olmanın önemine vurgu yapan Akar, “Bugün her şeyden önce birlik ve beraberliğin günü. karamsar, karamsar olmayacağız.Çaresizliği ve karamsarlığı yaymak için çabalıyoruz.Devlet ve millet olarak birlik ve beraberliğimize inatla sahip çıkacağız, çabalarımızı sürdürerek yaraları saracak, sorunları çok kısa sürede aşacağız.

“GEREKLİ TÜM ÖNLEMLERİ ALMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Devletin tüm yapı, kurum ve kuruluşlarıyla milletinin emrinde olduğunu belirten Akar, “Asrın felaketinin yaralarını sarmak için herkes canla başla çalışıyor. Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri gibi. , Gerekli tüm önlemleri uygulamaya devam ediyoruz.”

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki depremin ardından 2’nci Ordu ve bağlı diğer karargahlar ile Milli Savunma Bakanlığı ve Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri’ndeki Afet Acil Durum Kriz Merkezlerini devreye sokarak büyük bir yoğunlukla faaliyetlerine başladıklarını hatırlattı. 10 ilde yıkıcı etkilerinin olduğunu söyleyen Bakan Akar, Silahlı Kuvvetlerin yaptığı çalışmalara ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

“TOPLAM 2 BİN 602 ADET PARTİ YAPILDI”

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri’nin tüm unsur, komutanlık ve birliklerinin başından beri görev başında olduğunu vurgulayan Akar, deprem günü olumsuz hava koşulları nedeniyle yaşanan sıkıntıları, Hatay’ın bir türlü toparlanamamasını hatırlattı. deprem ve iletişim ağlarındaki kesintiler nedeniyle kullanılamaz hale geldi. Akar, tüm bunlara rağmen Türk Silahlı Kuvvetleri DAK ve DAFYAR ekiplerinin, AFAD arama kurtarma ekiplerinin, teknik personel ve işçilerin deprem bölgelerine en yakın havalimanlarına veya görev yapacakları yerlere sevk edildiğini söyledi. koşulların izin verdiği durumlarda, arama ve kurtarma operasyonları için.

Akar, depremin hemen ardından bölgeye arama kurtarma ekipleri ve yardım malzemelerinin ulaştırılması için kurulan ‘hava kurtarma köprüsü’ ile ilgili de bilgi verdi. Hollanda, İngiltere, Katar ve Norveç’te 65 uçak, 66 helikopter, 41’i olmak üzere toplam 2.602 İHA/TİHA sortisi uçuruldu. Bu büyük, ciddi bir rakam. Bu seferlerle 32 ilçe ve 152 köye yardım ulaştırıldı” dedi.

“DEV YÜZEN HASTANELERDE 3 BİN 400 YARALI YARALI”

Bakan Akar, deniz ulaşım koridoruyla ilgili olarak, “İzmir, Aksaz, Antalya’dan İskenderun’a çok sayıda büyük iş makinesi ve personel taşıdık. Ayrıca gemilerimiz bölgede depremzede ve yaralıları tahliye ediyor. Sayı 24’e yükseldi. Hepsi yüksek alarmda ve göreve hazır” dedi.

Bu kapsamda Deniz Kuvvetleri Komutanlığının en büyük çıkarma gemileri olan TCG Sancaktar ve TCG Bayraktar’ın 2. seviye hastane gibi sağlık hizmeti verdiğini belirten Akar, “Şu ana kadar 3 bin 400’e yakın yaralı teslim alındı. Gerekli tıbbi müdahaleler yapıldı. buradalar. 22 ameliyat yapıldı. Aslında Hatice Deniz isimli bebeğimiz bu sıkıntılı günlerde bir umut ışığı olarak gemimizde dünyaya geldi.” Akar, Kahramanmaraş’ta kurulan sahra hastanesinde sağlık hizmetinin de verildiğini söyledi.

Askeri helikopter ve uçaklarla nakledilen depremzedelerin bir kısmının TSK sosyal tesislerinde barındırıldığını belirten Akar, deprem bölgelerine depolarımızdan da akaryakıt desteği sağlandığını söyledi.

“BÖLGEDE GIDA VE SU KONTROLÜ İÇİN 4 MOBİL MOBİL LABORATÖR ÇALIŞIYOR”

Mehmetçik’in deprem bölgelerinde bugüne kadar 3 milyon 700 bin erzak kolisi dağıttığını belirten Akar, 98 sahra mutfağı ve 35 sahra fırını ile hizmet verdiğini, günlük 118 bin sıcak yemek ve 350 bin ekmek üretim kapasitesine ulaştığını söyledi.

Mehmetçik’in bugüne kadar 670 bin kişiye sıcak yemek ve 1 milyon 600 bin ekmek dağıttığını belirten Akar, “Ayrıca bölgede gıda ve su kontrolü için faaliyet gösteren 4 gezici laboratuvar var.”

Akar, 365 adet banyo ve tuvaletin deprem bölgesine gönderildiğini, 12 adet seyyar çamaşırhanenin hizmette olduğunu söyledi.

Akar, yardımların hızlı bir şekilde dağıtılmasına yardımcı olmak için 8 ilde 19 lojistik destek üssüne yer desteği, personel ve ekipman sağladığını da duyurdu.

“11 BİN MEHMETCİ İÇİN İZİN”

Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, deprem bölgesinde ikamet eden veya deprem bölgesi il nüfusuna kayıtlı yükümlü askerlerin mart ve nisan ayı çağrılarının Mayıs ayına ertelendiğini açıkladığını hatırlatarak, “On ilde ikamet eden veya deprem bölgesi nüfusuna kayıtlı askerler, 2 Mart ve 6 Nisan 2023 celp dönemlerinde askere alınması beklenen bu iller. Görevli yükümlünün sevkini 4 Mayıs 2023 tarihine erteledik. Depremden etkilenen bölgelerde ikamet eden 900 özel şahıs, astsubay ve personel veya orada ikamet eden aile üyeleri”.

Sosyal medyadaki “terhisin erteleneceği” iddialarının doğru olmadığını vurgulayan Akar, “Bu erken istifalarla ilgili değil. Terörle mücadelemiz, sınır güvenliği faaliyetlerimiz, göklerde, denizlerde ve yurt dışında görevlerimiz kesintisiz devam ediyor. “

“DEVLETİMİZ VE MİLLETİMİZ BU ZOR DÖNEMİ TEK YUMUŞAK ATLATACAĞIZ”

50’den fazla savunma bakanının arayıp veya mesaj atarak geçmiş olsun dileklerini ilettiklerini ve yardımda bulunduklarını belirten Akar, bu zor günlerde dayanışma içinde olan savunma bakanlarına teşekkür etti. Milli Savunma Bakanı Akar şunları söyledi:

“Milletimizin kalbinden çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, bu zor günlerde diğer bakanlık ve kurumlarla birlikte asil milletimize hizmet etmektedir. İnşallah bütün bu zorlukların üstesinden gelir, yaralarımızı sararız. sadece bir yumruk ve bir kalp. Bin yıllık şanlı tarihimizde, her türlü musibetlerden birlik ve beraberlik içinde çıkmış olan devletimiz ve milletimiz, bu zorlu dönemi tek yumruk, tek yürek olarak aşacaktır.”

Akar, sözlerinin sonunda ilk andan itibaren milletinin yanında olan, kahramanca ve özverili hizmetlerde bulunan Mehmetçi’yi tebrik ederek konuşmasını tamamladı.

Yoruma kapalı.