Slovenya, Anayasa Mahkemesi üyelerini ”seçemeyen” Karadağ’ı uyardı

Karadağ’ın başkenti Podgorica’yı ziyaret eden Fajon, Meclis Başkanı Danijela Djurovic ile ortak basın toplantısı düzenleyerek, ülkede son dönemdir devam eden Anayasa Mahkemesi seçimlerine ilişkin uyarıda bulunmuş oldu.

Batı Balkanlar’ın en ufak ülkesi Karadağ’da eylül ayından bu yana “seçilemeyen” hakimlerin ciddi bir tehdit oluşturduğuna işaret eden Fajon, “Mahkeme üyeleri seçilemezse Karadağ’ın AB’ye katılım müzakereleri tehlikeye girebilir. Anayasa Mahkemesi ve üyelerinin seçimi AB için önceliğin önceliğidir.” ifadelerini kullandı.

Fajon, 23 Ocak’ta mevzuya ilişkin Brüksel’e rapor sunacağını belirterek, “Umuyorum bu tarihten ilkin pozitif yönde haberler alırım. Anayasa Mahkemesi, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve seçim için son aşama mühim bir kurum.” diye konuştu.

Djurovic de Anayasa Mahkemesi üyeliği için başvuran adaylarla görüşeceğini belirterek, probleminin en kısa sürede çözüme kavuşacağı temennisinde bulunmuş oldu.

Üyelerin seçileceği meclis oturumunun en kısa zamanda yapılması için emek verme dostlarıyla da görüşeceğini vurgulayan Djurovic, “Karadağ’ın önüne çıkan engelleri en kısa sürede aşacağına ve AB yoluna devam edeceğine inanıyorum.” dedi.

Ayrıca, Anayasa Mahkemesi üyeleri Karadağ Meclisince seçilirken, 7 hakimden oluşan Karadağ Anayasa Mahkemesinde eylül ayından bu yana 3 üye bulunduğundan, mahkeme faaliyetlerini yürütemiyor.

Eylül ve ekim aylarında düzenlenen oturumlarda lüzumlu çoğunluk sağlanamadığı için 4 hakim seçilemezken, tekrardan yapılacak oylama için 27 adayın başvuruda bulunmuş olduğu kaydedildi.

Karadağ’da 5 aydır devam eden hakim problemininin en kısa sürede çözüme ulaştırılması planlanıyor.

Yoruma kapalı.