Siyasi tarihte görülmemiş rezalet – Son Dakika Haberler

Muhalefet partileri Türkiye tarihinde görülmemiş bir siyasi rezalet işlemiştir. Yaklaşık bir yıldır cumhurbaşkanı adayını belirleyemeyen CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti’nin oluşturduğu 6’lı masada sandalye adaylığı ve mücadelesi seçim öncesi doruğa ulaştı. Geçen Cuma günü Kılıçdaroğlu’nun adaylığı dayatmasına yaslanarak 6’ncı masadan ayrılan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, daha önce “oyun masası” dediği masaya döndü. Yaşanan talihsizlik, 1977’de meydana gelen Güneş Motel skandalına bile gölge düşürdü ve hafızalara kazındı. İşte 6 parti arasındaki kirli anlaşmanın detayları ve Cuma gününden bu yana yaşananlar:

ZEHİR SÖZLERİNİN SONU

3 Mart 2023’te yapılan 12’nci toplantısında 5 siyasi parti Kemal Kılıçdaroğlu’nu “ortak aday” olarak gösterdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın isimlerinde ısrar eden Akşener, dayatmalar karşısında masadan kalktı. Akşener bir gün sonra yaptığı açıklamada, “Kişisel hırsların Türkiye’ye tercih edildiğini anladık. İşte bu noktada Altı Masa millet iradesini yansıtma özelliğini yitirdi. Noter masasına dönüştü. Yapmayacağız.” kart masasında veya noter masasında olun”. Akşener, masanın “halkın iradesini yansıtma özelliğini kaybettiğini” de vurguladı. Bu açıklamaların ardından İYİ Parti ile CHP arasında gerginlik yaşandı, karşılıklı suçlamalar birbirini takip etti.

YAVAŞ VE İMAMOĞLU KAĞIT

Dün yeni bir gelişme yaşandı. Ekrem İmamoğlu veya Mansur Yavaş, Akşener’i masaya dönmeye ikna etmek için İyi Parti genel merkezinin ek binasına gitti. 10 dakikalık kritik görüşmede Akşener’in bu iki isme genel başkan yardımcılığını teklif ettiği iddia edildi. Görüşmenin ardından İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, “Bu öneriler önümüzdeki birkaç dakika içinde sayın başkanımız tarafından Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na iletilecek. Müzakere süreci bu şekilde devam edecek.”

OTELDE SKANDAL OLAYI

Bu gelişmenin ardından telefonda görüşen Kılıçdaroğlu ve Akşener, bir otelde buluşup görüşme konusunda anlaştılar. Çukurambar semtindeki otelde bir araya gelen iki lider, adaylık için görüştü. Bu görüşmeye İmamoğlu ve Yavaş da katıldı. Kavganın ardından Meral Akşener, daha önce katılmayacağını açıkladığı 13. mücadeleye katıldı.

Kurulduğu günden bu yana kriz, kaos ve mücadelenin eksik olmadığı 6 kişilik koalisyonun son toplantısı dün Mutluluk Partisi’nin ev sahipliğinde yapıldı. Saat 15.50’de başlayan toplantıda yapılan kirli anlaşmaların ardından 6 Masa’nın cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Görüşmede Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu belediye başkanları iken parti genel başkanı İyi Meral Akşener’in genel başkan yardımcılığını devralma talebi de görüşüldü. Meral Akşener maçın ardından düzenlenen yemeğe katılmadı.

VATANDAŞLARDAN TEPKİLENDİ:

SEÇİLMİŞSE ÜLKE NASIL BAŞARACAKLAR?
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 6’lı koalisyonun dağılmasının ardından yeniden masaya oturdu ve sosyal medyada “Tükürdüğünü yaladı” şeklinde yorumlandı. Akşener’e çok sayıda vatandaş tepki gösterdi. İşte sosyal medya üzerinden kamuoyundan gelen tepkilerden bazıları:

Eyüp Karadaşlı: Anlaşılmaz bir palyaço. Görülmemiş bir utanç. Allah onlara güç vermesin… Ülkeyi böyle yönetiyorlar.

Adnan Hasanoğlu: Ülkeyi paylaşmaya çalışıyorlar. Formüle bak. Bu nedir? Başkanlığa Kılıçdaroğlu, birinci başkan yardımcılığına Akşener ve iki yetkili genel müdür yardımcılığına Yavaş ve İmamoğlu önerildi. talihsizlik.

Babür Kozanlı: Akşener utanç tacını taktı. Bundan sonra hangi taç için savaşacağını göreceğiz.

Mehmet Koyuncu: Tayyip Erdoğan’ın yapacağı balkon konuşması az çok garantili, ilk turda bile kazanabilir. Eğer doğruysa Akşener utanç verici bir karar verdi.

Hatice Demir: Akşener Hanım’ın kız evi şer yuvasına dönmüştür… Binbir yüz Meral siyaset değil rezilliktir, Millet İttifakı çökmüştür.

Taner Sağlam: Türkiye Cumhuriyeti böyle rezalet görmedi…

Osman Demir: Akşener tükürüğünü yaladı. Utanç verici ve ikiyüzlü bir politika. Başkan Yardımcıları Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın sözleri güldürdü. 7 başkan yardımcısı koalisyon hükümetini halka sunuyor.

Gazeteci Serdar Arseven: Geri gelse ne fark eder… Diz boyu utanç içinde. Bu süreçte ne kadar bozuk bir sistem önerdiklerini herkes gördü. “İktidara gelirlerse fil istilasına uğramış bir cam fabrikasına dönüşecekler!” Kimin söylediğini anlamayan herkes muhtemelen şimdi anlamıştır.

SİYASETTEN TEPKİLER

ANA konum DEĞİL KİRLİ ANLAŞMA

Ak Parti Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çamı: Önce sensin sonra beş masa toplantısı görüntüler eşliğinde sürekli televizyon ekranlarında. yüzlerce haberin tekrarı e yorumlar yapılır. Merkezi önünüzdeki canlı yayın araçlarından incir çekirdeği bile doldurmayan argümanlar koşuşturmacaları hakkında açıklamalar, yorumlar yapılır. Bu nasıl bir ruh halidir? Cesetlerimizden kırk tanesi ortaya çıkmadan önce, ameliyat oldu, kesildi geçirmiş hastalarımızın puanları Yara bandajları Bu nasıl bir kayıtsızlık? Hem sahada hem de Ankara gibi ağır göç almış herkes Cumhurbaşkanımız illerimizde, Sayın bakanlarımız, Partimizin tüm üyeleri ve kuruluşlar ve yardımlar tesislerimizin sabahı gecenin erken saatlerinden çok üzgün ailelerle ilgilenmek, koşu hızı bu günlerde kesmiyor bu muhalif arkadaşlarımızda Bu Rahatlık nereden geliyor? Tanrı ilk annedir Önce muhalefete, sonra tüm muhaliflere. Bana biraz akıl, fikir ve anlayış ver. Birbirine göre sitede hizmet vermek zaman öldürüyorlar. CHP’li belediye Ankara’da siyasi lobisi olan cumhurbaşkanları AK Partili belediye başkanları görüşüyor Afet bölgesinin yeniden inşası ile Meşgul.

PRİME konum DEĞİL, KİRLİ PAZARLIK

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem: Ayrıca mezhepçilik yapıyor kazanamayacak ‘aday’ kampanyasıyla tahtayı dağıtmak; sonra kayyum iki belediye başkanı beğendi Kılıçdaroğlu’na yardım dayatır. Bizim ‘adayımız’ İki CHP’li “Kılıçdaroğlu” diyor Başkan yalanlamadı. kabul etmek. Harika çerçeve! Kirli iş! İlkesiz pozisyon! Birbirinize tokat attınız masa bacaklarını altına tekmele yaralısın yeterli değil Blöf yaptın ve masadan kalktın. Bir anlaşma ile geri döndün… Sat ah sat… Ama her şeyden önce türk milletine büyük tokat seni kavanoza atacak…

Büyük Birlik Günü Başkan Mustafa detay: Sayın Akşener’in sözleriyle “Noter Masası” hangi müdahalelerle ve hangileriyle gerekçelerle “Müzakere Masası”nda dönüştü. Bakalım daha neler göreceğiz.

ANAYASA’YA AYKIRI
Meral Akşener’in 6’lı geçiş tablosuna dönme şartı olarak Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nu başkan yardımcılığına getirmesinin anayasaya aykırı olduğu ileri sürüldü.

Başkan kıdemli danışman başkanlık Yasal Politikalar Konsey Başkan Yardımcısı Mehmet Uçum: Anayasaya göre vesayet makamı ile belediye başkanı asla birleştirilemez (madde 127/5). Aynı kişinin hem cumhurbaşkanı yardımcısı hem de belediye başkanı olması Anayasa’nın açık ihlalidir. Küresel sömürgecilerin planları, dar çıkarlar için hukuk dışı ve saçma çözümler peşinde koşmaları beyhudedir. Seyirci soruyor.

Başkan danışman Ayhan Oğan: Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde daha güçlü ve güçlü bir cumhurbaşkanı yardımcısı gibi bir makam yoktur. Gelecek dönem başkanının yetkilerinin başkaları tarafından kullanılması anayasaya aykırıdır. Böyle bir cehalet ancak pratikle mümkündür.

BAŞKAN YARDIM FORMÜLÜ FETÖ’DEN
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi ilan edilen Savaş Genç’in önceki gün İY Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın “cumhurbaşkanı yardımcısı” olarak atanma teklifini dile getirdiği ortaya çıktı. . Başkan yardımcılığının formülünü 5 Mart’ta bir sosyal medya yayınında dile getiren Genç, “Bulabildiğim en son formül. Madem Kılıçdaroğlu peşini bırakmayacak ve arkasında durmayacak. Bu tabloya rağmen risk alınmış olacak. Yani olan şey” Yapılması gereken: Ekrem İmamoğlu’nu başkan yardımcılığına atayacak.” Belki de başkan yardımcılığına Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı getirecek. Onlarla meydanda dolaşacak. Başkan yardımcısı atayacaklarını söylemeleri seçim sürecinde istifa edecekleri anlamına gelmez.” Huzeyfe ATICI / SABAH

Yoruma kapalı.