Siyasetin duayeni Deniz Baykal’a veda

Önceki gün hayatını kaybeden eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı. 11 Şubat Cumartesi günü Ankara’daki evinde kaybolan 84 yaşındaki Baykal için önce CHP genel merkezinde, ardından TBMM’de tören düzenlendi. Törene Baykal’ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra kendi partisinden ve yıllardır birlikte siyaset yaptığı partilerden çok sayıda isim katıldı.

Törene TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Parti Genel Başkanı İyi Meral Akşener, BBP Başkanı Mustafa Destici ve bakanlar katıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlenen törene eski Başbakan Tansu Çiller de katıldı. Deniz Baykal’ın oğlu Ataç ve kızı Aslı Baykal birer konuşma yaptı. Siyasetin zor bir yaşam biçimi olduğunu söyleyen Ataç Baykal, “Babam siyaseti aşktan yapardı” dedi. Aslı Baykal, Deniz Baykal’ın çok renkli ve özverili, hayallerinin peşinden koşan biri olduğunu, entelektüel, güler yüzlü ve kibar biri olduğunu, evine asla siyaset sokmadığını da anlattı. Törende yeğeni Deniz Baykal, Baykal’ın fotoğrafını getirdi.

DEVLET MEZARLIĞINA DEFNEDİLMİŞTİR
Meclis’teki törenin ardından cenaze Ahmet Hamdi Akseki Camii’ne götürüldü. Öğle namazının ardından kılınan cenaze namazına Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli katıldı. Cenaze namazı öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kemal Kılıçdaroğlu ile vedalaşmaması dikkat çekti. Yapılan dua ve duaların ardından Baykal’ın cenazesi devlet mezarlığına defnedildi.

Yoruma kapalı.