Sivas olaylarının 30. yılında hayatını kaybedenler karanfillerle anıldı

30 yıl önce Pir Sultan Abdal etkinlikleri için Sivas’a gelen şair, sanatçı, yazar ve ozanların kaldığı Madımak Oteli olaylar sırasında ateşe verildi. Kazada 33’ü aydın, 2 otel görevlisi ve olaylara karışan 2 kişi olmak üzere 37 kişi hayatını kaybetti. Sivas olaylarında hayatını kaybedenler için anma töreni düzenlendi. Bilim ve kültür merkezi olan Madımak Oteli’nin anma köşesine karanfiller bırakıldı.

“SEVGİ VE HOŞGÖRÜ İKLİMİNİ YENİDEN KURACAĞIZ”

Bilim ve kültür merkezi olan Madımak Oteli’nin hatıra köşesine karanfil bırakan Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, hissedilen acının 85 milyonun ortak acısı olduğunu belirterek; “Sutyenin içinde hayatını kaybeden canlara karanfiller bıraktık. Dua ettik, Allah’tan rahmet diledik. Mekanları cennet olsun. Bu tabi ki tüm Sivas’ın, tüm Türkiye’nin, tüm Türkiye’nin ortak acısıdır.” Bir daha böyle üzücü olayların yaşanmaması hepimizin boynunun borcudur.Bize çok önemli görev ve sorumluluklar düşüyor.Birlik ve beraberliğimizi güçlendirmeli,birbirimize yakınlaşmalıyız.Sevgi ve sevgi tohumlarını ekmeliyiz. hoşgörün ki aramıza fitne sokmak isteyen şer güçler fırsat vermesin Bu toprakların sesi olup bu topraklarda yaşayan Aşık Veysel gibi Pir Sultan Abdal ve Ruhsati gibi şairlerimiz bize hep mesajlar verdiler. barışın, hoşgörünün ve sevginin. İnşallah bu mesajları doğru algılayıp bu yönde adımlar atacağız. Birlik ve beraberliğimizi pekiştireceğiz. Sevgi ve hoşgörü iklimini yeniden inşa edeceğiz ve hep diri tutacağız.” .

“BU OLAY SİVAS’A HER ŞEYE MAL OLMAZ”

Anma töreninde okunan Cem Vakfı Başkan Yardımcısı Hasan Sezgin, 30 yıl önce yaşanan olayın tüm Sivas’a mal edilemeyeceğini belirterek; “Bu bir grubun sebep olduğu bir olay. Yaşananlara üzülmek için insan olmak yeterli. Madımak’a üzülmek için Türkiye’de Alevi olmamıza gerek yok. Türkiye’de Sünni olmamıza gerek yok. Başbağlar’a üzülün, insan olun yeter. Hepimiz insanız.” Bizler çocuk doğarız, mesele insan olabilmektir. Kimimiz insan olamadan bu dünyadan göçüyoruz. Bu ve benzeri olayların bir daha yaşanmaması için barış ve kardeşlik fikrini bir arada yaşamak için her türlü çabayı ve çabayı göstermeliyiz” dedi.

Yoruma kapalı.