Sismik izolatörlü şehir hastaneleri dimdik ayakta

Deprem bölgesinde Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi ve Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi deprem izolatörleri sayesinde sağlam durdu.
Afet ve pandemi gibi zorlu dönemlerde güvenli bir kale haline gelen şehir hastaneleri, enkaz altında kalan vatandaşların hayata tutunması için en iyi hizmeti veriyor.

SIHHİ EKİPMAN DEPOSU
Adana Şehir Hastanesi 1512 ile dünyanın en büyük sismik izolatörüne sahip sağlık üssü konumunda. helikopterler ve ambulanslar Milli Savunma Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın karasal organlarıdır.
Adana İl Sağlık Müdürü Dr. Adana’yı da vuran depremde sağlık üssü görevini Adana Şehir Hastanesi’nin devraldığını söyleyen Dr. etkili ve çevresi. Nacar, “Her gün ortalama 40 helikopter geliyor ve her birinde 6-7 yaralı var. Kapasiteyi 1600 yatak daha artırarak, 24 saat sağlık hizmeti sunacağız. deprem.” . “

ACİL HİZMETİN YÜKÜ BÜYÜK
Depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ın 2012 yılında açılan bin yataklı sağlık merkezi Necip Fazıl Şehir Hastanesi de yüksek. Sağlık personeli görev başında ve vatandaşları tedavi etmeye devam ediyor. Her gün yüzlerce hasta acil servise gidiyor. Yaklaşan depremin kurbanları tedavi ediliyor.

5 YILDA 3 DEPREM HAYATTA KALDI
1 Ağustos 2018’de hizmete giren ve hizmete açılan 20 şehir hastanesinden 6’ncısı olan Elazığ’daki Fethi Sekin Şehir Hastanesi, 5 yılda 3 büyük deprem atlattı. 24 Ocak 2020’de Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde kolonlarındaki 872 adet sismik izolatör sayesinde hasar görmedi. 7,7 büyüklüğündeki depremden sağ kurtulan 435 yaralı Fethi Sekin Şehir Hastanesi’ne sevk edildi. ve yüzyılın felaketleri olan 7.6, hasarsız. 255 depremzede taburcu edilirken, 174 depremzedenin tedavisi sürüyor. 360 bin metrekare kapalı alana sahip hastane yatak kapasitesi ise 1038.

Yoruma kapalı.