Sırbistan ile Kosova arasında tansiyon yükseliyor! Orduya ”hazır ol” emri verildi

Müdafa Bakanı Milos Vucevic, Vucic’in, Sırbistan ordusuna “en yüksek harp hazırlığında” olmaları talimatı verdiğini ifade ederek, bunun ihtiyaç duyulan durumda silahlı çatışma anlamına gelebileceğini belirtti.

Paniğe yer olmadığını söyleyen Vucevic, “Sadece kaygı için yer var. Çok açık ki yalnız Sırbistan sorunların siyasal antak kalma ile çözüleceğine inanıyor. Karşı taraf (Kosova) devamlı olarak kendi başına hareket ediyor.” dedi.

İçişleri Bakanı Bratislav Gasic, Cumhurbaşkanı Vucic’in polislere de “hazır ol” emri verdiğini kaydederek, Kosova’daki Sırpların korunmasının hedeflendiğini aktardı.

Kosovalı Sırpların eski Sırp polis memuru Dejan Pantic’in gözaltına alınmasına tepki olarak Kosova’nın kuzeyinde 10 Aralık’tan bu yana kurduğu barikatlar hala kaldırılmazken, son yaşanmış olan vakalar Kosova ve Sırbistan arasındaki gerginliği tekrardan tırmandırdı.

Sırbistan’ın genelkurmay başkanını sınır bölgesine göndermesinin peşinden Kosova’nın kuzeyinde dün gece meydana gelen silahlı hücum sonucu iki ülke karşı karşıya gelirken, NATO’nun Kosova’daki Sulh Gücü (KFOR), gün içinde yapmış olduğu açıklamada, hücum vakasının soruşturulduğunu belirtti.

Pantic’in gözaltına alınmasına tepki gösteren Kosovalı Sırplar, 10 Aralık’tan bu yana 17 gündür ve Bernjak sınır geçişlerine kurmuş oldukları barikatlarda nöbet tutuyor.

AB, NATO ve ABD, Kosova’nın kuzeyindeki gerginliğin düşürülmesi ve barikatların kaldırılması çağrısı yapmış oldu.

– KOSOVA’DA MEDYA ÇALIŞANLARINA SALDIRI

Ayrıca, Kosova’nın kuzeyindeki mahalli bir tv ekibine maskeli kişilerce taşlı hücum düzenlendi.

Kosova Gazeteciler Derneği AGK), Kosova’nın kuzeyinde çoğunlukla Sırpların yaşamış olduğu Zubin Potok Belediyesine bağlı Zupç köyünde, maskeli kişiler tarafınca “Klan Kosova” televizyonu çalışanlarına yönelik meydana getirilen taşlı saldırıya tepki gösterdi.

Bunun, aralık ayı içinde Kosova’nın kuzeyindeki medya çalışanlarına 4. hücum olduğu anlatılan açıklamada, “Bugün Zupç köyünde gazeteciler Qendresa Bellagoshi, Drin Demiri, kameraman Agon Bejtullahu ve sürücü Elsad Sinani’den oluşan ekip taşlı saldırıya uğradı. Otomobilin kırılan camlarından hafifçe yaralanan gazeteci Bellagoshi ve sürücü Sinani tedavi altına alındı.” ifadelerine yer verildi.

Yoruma kapalı.