Sıfır atık projesiyle yılda 600 ton organik gübre üretiliyor

Sıfır Atık Projesi kapsamında geri dönüşüm faaliyetlerini sürdüren Orman Genel Müdürlüğü, sebze, meyve ve sebze atıklarından kompost üreterek yılda 600 ton organik gübre elde ediyor. Orman Genel Müdürlüğü’nde hiçbir atık çöpe gitmemektedir. Genel Müdürlük’te Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürütülen Sıfır Atık Projesi doğrultusunda 2020 yılında kurulan Kompost Üretim Tesisinde toplanan sebze, meyve ve sebze atıkları, topraktan aldıklarını toprağa geri verme fikriyle öğütülür, işlenir ve gübre haline getirilir. Tesis yılda 600 ton organik gübre üretiyor. Elde edilen gübreler genel müdürlüğün bahçesindeki bitki türlerinin beslenmesinde kullanılmaktadır.

SİZ ÜRETİCİLERDEN ÇAY MÜMKÜN RASTLAMAK: Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında; Hammadde ve kaynakları daha verimli kullanmayı, israfı önlemeyi, atık oluşumunu önlemeyi veya en aza indirmeyi ve gerektiğinde kaynağında ayrı toplamayı ve geri dönüşümünü sağlamayı amaçlar. Bu kapsamda yemekhanede atık haline gelen meyve ve sebzeler kompostlaştırılarak gübreye dönüştürülürken, çay ocaklarından toplanan çay posası ise kompost makinesinde üretim sırasında oluşan sıvının emilmesi için kullanılıyor.

YEŞİL VATAN İÇİN ÇEVREMİZ GEREKEN ÖNEMİ VERİN BOYNUZUN BORCU: Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, çevreye duyarlı olduklarını vurgulayarak, “Genel müdürlüğümüzden çıkan hem meyve hem de sebze atıklarını kendi kompost tesisimizde çevreyi kirletmeden işliyor, tesislerimizde gübre olarak kullanıyoruz. yeşil bir vatan için çevremize gereken önemi vermek boynumuzun borcudur” dedi. Öte yandan, GDO’ların sıfır atık noktasına olan hassasiyeti nedeniyle, kaynağından ayrı toplanan ve geri dönüşüm kapsamına alınan tüm atıklar, teslim alındıktan sonra belirli aralıklarla yetkili geri dönüşüm firmalarına teslim edilmektedir. Tüm bu çalışmaların sonucunda 2022 yılında GDO’lar Temel Seviye Sıfır Atık Sertifikası’nı aldı.

Yoruma kapalı.