Semra Güzel iddianamesi yetkisizlikle Ankara’ya gönderildi

Dokunulmazlığının kaldırılmasının ardından yurt dışına kaçmaya çalışırken yakalanan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı. Güzel’e yeni bir suçlama hazırlandığı ortaya çıktı.

TERÖRİSTİN FOTOĞRAFI
Adıyaman’da 2017’de PKK terör örgütüne yönelik düzenlenen hava operasyonunda etkisiz hale getirilen terörist Volkan Bora’nın cep telefonunda HDP Milletvekili Güzel ile HDP Milletvekili Güzel’in fotoğraflarının bulunması üzerine Güzel hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Güzel’in dokunulmazlığı, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine TBMM tarafından kaldırıldı.

kaçarken yakalandı
İfadesi için düzenlenen davete cevap vermeyen ve adresinde bulunamayan Güzel hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Güzel’in “örgüte üye olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlarından 22 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan eski HDP Milletvekili Leyla Güven’i Diyarbakır’daki evinde sakladığı da ortaya çıktı. Semra Güzel, 2 Eylül’de İstanbul’dan Edirne’ye giderken başkası adına düzenlenmiş sahte kimlikle yakalandı.

YENİ DOLANDIRMA İDDİASI
Semra Güzel hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Meclis Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan ve Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen 58 sayfalık iddianamenin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bu kez “resmi belgelerde tahrifat” suçlamasıyla yeni iddianame yayınladı. belgeler”.

16 YILLIK GİBİ YENİ KİMLİK
İddianamede, 02 Eylül 2022 günü saat 16:45’te İstanbul TEM Şube Müdürlüğü’nün görevlendirdiği ekiplerin Semra Güzel’i TEM Otoyolu Dinlenme Tesisi’nde yaptığı kontrollerde yakaladığı ileri sürüldü. İddianamede Güzel’in Mehtap Dayan isimli şahsın kimlik kartının detaylı incelemesinin ardından eski Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı olan Mehtap Dayan isimli şahsın kimlik kartını polis ekiplerine güvenlik görevlilerine sunduğu ve orada bulunduğu anlaşıldı. 2007’nin arkasında verilmiş olmasına rağmen kimlikte yıpranma yoktu.

YETKİSİ VERİLDİ
Sahte kimlikle yakalanan Semra Güzel, “resmi belgede tahrifat” suçunu işlediği belirtilen iddianamede 3 yıl 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dosyayı inceleyen İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi CMK 161/9. “Seçimden önce veya sonra suç işlediği iddia edilen milletvekili hakkında soruşturma ve kovuşturma yetkisi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına, bu görevi ise Ağır Ceza Mahkemesi’ne aittir” maddesine göre dosyayı Ankara’ya gönderdi. Ağır Ceza Mahkemesi.

Yoruma kapalı.