Şebnem Korur Fincancı’ya verilen cezanın gerekçesi açıklandı: Örgüt propagandasına aktif katılım sağladı

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi, TTB Başkanı Fincancı’ya geçtiğimiz haftalarda verdiği hapis cezasını 107 sayfalık gerekçeli kararında açıkladı. Kararın 91 sayfasında iddianame, talepler, itirazlar ve yargılamanın savunmaları tek tek sıralanırken, diğer sayfalarda mahkeme kararının gerekçelerine yer verdi. Mahkeme gerekçeli kararında heyetin tarafsız olmadığı iddialarını da açıkladı.

“PKK SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜ ÇOCUKLARA KALKAN OLUYOR”

Silahlı direnişi veya isyanı teşvik eden yaklaşımların ve azınlıklara yönelik nefret söylemi içeren açıklamaların ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğinin altı çizilen gerekçeli kararda, PKK’nın tanımının silahlı terör örgütü ve propagandası olduğu belirtildi. PKK’lı teröristler kadın, çocuk ve yaşlıları kendilerine siper ederek eylemler gerçekleştirmiş, kullandıkları patlayıcı, roketatar ve diğer silahlarla bölge halkı mağdur edilmiş, güvenlik güçleri şehit edilmiş, öğrenciler mahrum bırakılmıştır. eğitim hakkının, vatandaşların özel mülklerinin, okulların, ibadethanelerin, hastanelerin ve tarihi eserlerin zarar gördüğü söyleniyor.

SÖZLER KONUŞURKEN, TERÖRİSTLER ARKA PLANDA KIRILDI

Şebnem Korur Fincancı’nın da yargılanan sözlerin yer aldığı kararda, PKK silahlı terör örgütüne bağlı bir kanalın canlı yayınında, kanalda çok sayıda örgütsel propaganda niteliğinde haber yer alırken, çok sayıda haber de yer aldı. Canlı bağlantı sırasında alınan ekran görüntülerinde PKK silahlı terör örgütü üyelerinin görüntülerinin yer aldığı öğrenildi.Örgüt üyelerinin leskar kıyafeti ve uzun namlulu silahlarla görüntülendiği kaydedildi. Kararda, arka plan metni bağlamında örgüt mensuplarının Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Irak’ın kuzeyindeki Zap bölgesinde etkisiz hale getirildiğinin anlaşıldığı belirtilirken, suçun nesnel olduğu ifade edildi. Yayın sırasında örgüt mensupları konuşulurken arka planda gerilla olarak gösterildi.

“TSK, KİMYASAL SİLAH KULLANIMI GİBİ FAALİYETLERİNE ONAY VERDİ”

Sanığın PKK silahlı terör örgütünün yayındaki propagandasına aktif olarak katıldığının belirtildiği gerekçeli kararda, yayındaki açıklamaların geniş kitlelere ulaşmayı amaçladığı ve suçu işlediği vurgulandı. “Silahlı Terör Örgütü Propagandası”nın Türk Silahlı Kuvvetlerinin meşru müdafaa faaliyetlerini yasa dışı bir eylem olarak göstermesi ve kimyasal silah kullanması. .

TSK’ya kimyasal silahla iftira atan Fincancı’ya HDP’liler sahip çıktı

TSK’ya “kimyasal silah” iftirası atan TTB Başkanı Fincancı’dan küstah sözler! pişmanlık yok

Yoruma kapalı.