Şanlıurfa Valisi Ayhan’dan depremle ilgili kentteki son duruma ilişkin açıklama

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan yaptığı yazılı açıklamada, 8 bin kişiyle sahada olduğunu ve ilk depremin hemen ardından kriz ofisini etkin ve aktif bir şekilde kurduğunu söyledi.

Doğal afetlerin hep birlikte üstesinden gelineceğini kaydeden Ayhan, “3 milyona yakın nüfusa sahip bu şehirde yapı stoğu oldukça fazla. Ancak tüm birimlerimiz, büyükşehir belediyemiz, ilçe belediyelerimiz ve tüm teşkilatlarımız hızlı bir şekilde koordinasyon sağladı. vatandaşlarımızı güvenli bölgelere yönlendirerek arama kurtarma çalışmaları gerçekleştirdik ve etkin bir şekilde yapmaya devam ediyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Ayhan, bazı medya kuruluşları ve sosyal medya platformları aracılığıyla yanıltıcı paylaşımların yapıldığına dikkat çekerek, vatandaşlardan bu yanıltıcı paylaşımlara itibar etmemelerini istedi.

Valilik koordinasyonunda başta büyükşehir belediyesi olmak üzere tüm ilçe belediyelerinin vatandaşlara ekmek ve sıcak çorba dağıtmaya devam ettiğini belirten Ayhan, şunları kaydetti:

“AFAD ve UMKE ekiplerimiz sahada vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde gidermeye çalışıyor. Toplam 57 bina sorunluydu ama çoğunda durumu çözdük. Sonunda 4 binamız kaldı. Çıktı” Bu 4 binadan enkaz altında kalan vatandaşlarımız var.Önceliğimiz bu binalarda enkaz altında kalan vatandaşlarımızı güvenli bir şekilde kurtarmaktır.Vatandaşlarımızdan sabır ve metanet bekliyoruz.Bu süreci birlikte atlatacağız. Vatandaşlarımızın da bize yardım etmelerini ve hasarlı binalardan uzak durmalarını istiyoruz: “Vatandaşlarımıza sıcak çorba dağıtarak yardımcı oluyoruz. İlimizde hayatı olumsuz etkileyen bir durum yok.”

Yoruma kapalı.