Şahlanış dönemi kabinesinin şifreleri… – OKAN MÜDERRİSOĞLU

Yeni kabineye bir isim verilmesi gerekseydi, bu çok uygun olurdu. “Türkiye yüzyılı Tayfa” Mümkün. Başkan Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ikinci kabinesinin ve Cumhuriyet’in yeni asrının birinci kabinesinin kurulması sürecinde dikkat çekici önceliklerin gözetildiği mesajını verdi. Yeni Kabine’nin dağılımı ve konuların ağırlığı bize şunu gösteriyor ki…

sonraki dönemde “ekonomi” birinci sırada olacak. Enflasyonun tek haneli rakamlara düşürülmesi, hayat pahalılığıyla mücadele ve refahın artırılması ana temalar olacak. İşte Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşekadı, Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmazanmamız gerekiyor. Yıldırım, “Tahmin edilebilir, şeffaf, rasyonel” AK Parti’nin seçim beyannamesinin ekonomi bölümünü kaleme alan Yılmaz, ekonomiye umut verirken, denge ve koordinasyon adamı olarak hayati bir rol oynayacak. Doğal olarak Şimşek, alacağı zor kararların piyasa tarafının, Yılmaz ise Külliye ve Meclis’in sorumluluğunu üstlenecektir.

Elbette diplomasi ve güvenlik politikaları da hükümetin önemli arşivleri arasında yer alıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin en uzun süre görev yapan Dışişleri Bakanıdır. Mevlüt ÇavuşoğluMİT başkanı yerine hakan fidanGetirin Sayın Cumhurbaşkanımızın bilinçli tercihini yansıtmaktadır. Fidan, beka meselesi olarak görülen tüm dış politika konularında hem çözüm üreterek hem de stratejiler belirleyerek hep mutfak işlerinin içinde olmuştur. Fidan, başta Libya ve Karabağ olmak üzere Körfez ülkeleri, Mısır ve Suriye ile normalleşmeye ilişkin ortak tutum belgesinin hazırlanmasına, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımına yönelik tüm süreçlerin merkezinde yer aldı. Ayrıca Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar GülerAl’ın Milli Savunma Bakanlığına atanması, Türkiye odaklı dış politika ve terörü bitirme iradesi ile birlikte okunmalıdır. Güler ve Fidan arasındaki güven ilişkisi ve etkili iletişimin somut faydaları önümüzdeki günlerde net bir şekilde hissedilecek. Gülmek demişken… Demokrat, anayasaya sadık, işine odaklanmış, ortaya çıkmaktan uzak duran bir insandan bahsettiğimizi de vurguluyoruz. Emniyet mimarisinde tabii ki İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya aynı zamanda hayati olacaktır. İstanbul Valiliği’nden geldiği için sismik risk yönetimi ve mültecilerin gönüllü ve güvenli bir şekilde ülkelerine dönüşleri konusundaki bilgilerini de hayata geçirecek.

Bu vesileyle iki isme özel bir yer açıyoruz. Milletvekili adayı olmayan ama özel işlerine dönmek isteyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy istikrar, sürdürülebilirlik ve başarılı performans kriterlerine göre işlevlerini sürdüreceklerdir. Unutulmamalıdır ki her iki bakan da pandemi şokunu iyi yönetti. Ersoy turizmin rekorlar kırmasını sağlarken, sağlık hizmetlerinin kalitesini yükseltme ve tabana yayma aşamasına Koca damgasını vurdu. Hele ki Defne Devlet Hastanesi iki ay gibi kısa bir sürede tamamlanıp hizmete girdiğinde başlı başına bir belgesel niteliğinde.

Mehmet ÖzhasekiGörev adamı olarak yine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı oldu. Bir önceki bakanın sonuç odaklı üslubuyla deprem bölgelerinin imar ve canlandırılmasında da bunu göreceksiniz. Murat Enstitüsüdan aldığı bayrağı taşıyacaktır. Kurum, toplumun tüm kesimlerinin takdirini kazanmış ve yeni siyasi yollar açacaktır.

Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar, “kesin isabet” bu bir seçim. Berat AlbairakBayraktar, enerji bürokrasisine, piyasaya ve diplomasiye yön vermiş bir tecrübenin sentezidir. Özellikle petrol ve doğal gaz keşifleriyle ülke enerji politikasında eşsiz bir yere sahiptir.

Eğitim Bakanı Yusuf Tekinbakanlık müsteşarlığı yapan, ardından rektörlük görevine devam eden , eğitim camiasını FETÖ’den tasfiye etmenin bedelini ödedi. Milli Eğitim Bakanlığı ve eğitim camiasındaki paydaşlar ne yapılması gerektiğini çok iyi biliyor.

Aile Bakanı Mahinur Özdemir GöktaşBir anlamda Türkiye için tersine beyin göçü örneğidir. Avrupa Parlamentosu’ndaki konumunuz çok değerli. Elçilik olması ve devletin nasıl çalıştığını bilmesi bir avantaj.

Tarım Bakanı İbrahim YumaklıSpor Bakanı Osman Aşkın BakUlaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu Sanayi Bakanı ile fatih özlemekBakanlığın devamlılığı, siyasi hafıza ve Türk asrı hedeflerine hız kesmeden ulaşma azmi bağlamında değerlendirilmelidir.

Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan Öğretmen birçokları için yenidir. Ancak kitabı iş piyasası üzerine yazdı. Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu’ndan geliyor. Acil ve önemli gündeme hakim olun.

Ticaret Bakanı Ömer BolatKonuya gelince… Masanın özel sektör koltuğundan siyasi çözüm koltuğuna geçmesi büyük bir fırsat. Kitabın ortadan başlayacak olması ihracat hamlemize yeni bir dinamizm katacaktır.

Sonunda kasıtlı olarak Adalet Bakanlığı’nı vurgulamak istedim. Nereden? Çünkü adalet devletin temelidir. Bu bakanlıkta farklı dönemlerde daha çok görev yaptı. Bekir Bozdağsiyasi tarihimizde gayretin, sadakatin ve gerektiğinde mücadele etme riskini almanın timsalidir. Bay Yılmaz Tunç AK Parti’de işe verilen değerin bir örneğidir. İşinde kişisel olarak tutarlı ve güçlüdür. Adalet algısının gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Özetle…
Türkiye’nin Yüzyılın İddiası sadık kadrolar gerektiriyor ve Cumhurbaşkanı Erdoğan kabinesinde ideal kompozisyonu oluşturmuş durumda.

Yoruma kapalı.