Saha araştırmalarıyla ailenin güçlendirilmesi için yeni stratejiler belirlenecek

Yanık, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, Türk geleneksel yaşamında aile teriminin fazlaca kıymetli bulunduğunu, doğru yaş ve zamanda evliliğin teşvik edilmesinin büyük ehemmiyet taşıdığını altını çizdi.

Evliliğin teşviki ve doğum oranlarının artırılabilmesi için yeni ve etkin bir fiil planı hazırlandığını anımsatan Yanık, meydana getirilen emek verme ve analizlerin, Türkiye’de nüfusun yaşlandığını ortaya koyduğunu söylemiş oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evli çiftlere yapmış olduğu “üç çocuk” çağrısının altında bilimsel araştırmaların bulunduğunu ifade eden Yanık, Türkiye nüfusunun giderek yaşlandığına dikkati çekti.

Nüfusun artması ve bu mevzuda farkındalığın yükseltilmesine yönelik çeşitli faaliyetler yapıldığını özetleyen Yanık, bu alanda değişik desteklerin sağlandığı hatırlatarak, şu şekilde davam etti:

“Bu kapsamda, iş yaşamında yer edinen annelerin yaşamını kolaylaştırmak, iş ve ev yaşamı dengesinin kurulması noktasında fazlaca mühim desteklerimiz var. Doğru zamanda ve doğru yaşta evlilik yapılması, aile yaşamının kurulması, Bakanlık olarak ehemmiyet verdiğimiz bir mevzu. Şu sebeple, bizim tüm politikalarımızın temelinde aile var. İnsan fert olarak fazlaca kıymetlidir fakat insanoğlunun ilk sosyalleştiği alan ailedir. Dolayısıyla, sıhhatli bir aile yapısı, muntazam bir aile, birbirine saygılı, birbirini korumuş olan, birbirine danışan ailede yetişen evlatların, toplumsal hayata katıldıklarında toplumun geri kalanına da saygı duyan, uyumlu, üretken, müreffeh bireyler olması sağlanacaktır. Bunu yapabilmek için de ilk olarak sıhhatli ailelerin oluşmasına destek vermeye çalışıyoruz.”

Bu hedef için, 5 ana başlıktan ve fazlaca sayıda alt modüllerden oluşan Aile Eğitim Programı’nın ortalama 10 senedir devam ettiğini anımsatan Yanık, “Programla, ailelere, beceri, medya okuryazarlığı, ekonomi ve iktisat yönetimi benzer biçimde başlıklarda eğitimler veriliyor.” diye konuştu.

Yanık, evliliğe hazırlananlar için de “Evlilik öncesi eğitim” programının bulunduğuna işaret ederek, “Bu kişilere, iyi mi bir aile kurulması ve aile içindeki ilişkilerin nereden temellenmesi gerektiğine ilişkin bilgiler veriliyor.” dedi.

Aile Danışmanlığı hizmetine ilişkin de data veren Yanık, ebeveyn, çocuk ya da eşler içinde mesele yaşayan ailelere, talep etmeleri halinde Bakanlık bünyesinde vazife alan uzmanlarca ücretsiz bir şekilde bu hizmetin verildiğini bildirdi.

– “TÜRKİYE AİLE YAPISI ARAŞTIRMASI TAMAMLANDI, İLERİ ANALİZ YAPILIYOR”

Toplumsal yardımlarla da gereksinim sahibi ailelerin yanında olmaya devam ettiklerinin altını çizen Yanık, bu şekilde ailenin güçlendirilmesini hedeflediklerini altını çizdi.

Aile Destek Programının, ailelerin ekonomik anlamda güçlendirilmesi, toplumsal olarak üretilen toplumsal refahın tüm kesimlere ulaştırılması noktasında ehemmiyet taşıdığını dile getiren Yanık, şunları kaydetti:

“Meydana getirilen araştırmalar, yaşadığımız toplumda ailenin, aile içindeki bireyler arası iletişimin ne durumda bulunduğunun, pozitif ve negatif yönleriyle tespit edilmesine olanak sağlıyor. Bu tespitler sonucu risklerin düzeltilmesine yönelik politikalar geliştiriliyor. Bu kapsamda 5 yılda bir meydana getirilen Türkiye Aile Yapısı Araştırması, bunlardan biri. 2020 yılı içinde saha araştırmasını bitirdik, ham neticeleri da çıktı. Şu anda ileri çözümleme aşamasında, tamamlandıktan sonrasında tüm sonuçlar kamuoyu ile paylaşılacak.”

Yanık, bu araştırmayla Türkiye’de aile algısının tam anlamıyla ortaya konulduğunu açıkladı.

Türkiye’de ilk kez meydana getirilen araştırmalara da imza attıklarına dikkati çeken Yanık, “Türkiye Çocuk Profili”, “Türkiye Yaşlı Profili”, “Türkiye Ergen Profili” ve “Türkiye Üniversite Gençliği” araştırmalarının bunlar içinde yer aldığını bildirdi.

Bakan Yanık, hanıma yönelik şiddetin sebepleri ve Kovid-19’un tesiri benzer biçimde başlıkların da öteki araştırma mevzuları içinde yer aldığını belirterek, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Tüm araştırmalarla, toplumsal anlamda içinde bulunulan her yaşın, her hal ve her devrin tespitini yapıyoruz. Buna uygun olarak da önümüzdeki süreçteki politikalarımızı toplumun gereksinimlerine uygun şekilde şekillendirerek oluşturacağız. Bu da bir sonraki aşamanın emekleri olacak.”

Yoruma kapalı.