Sağlık Bakanlığı Adıyaman’a sahra hastanesi kurdu

Depremin ilk gününden itibaren Adıyaman şehir merkezinde çeşitli noktalarda kurulan çadırlarda Sağlık Bakanlığı tarafından verilen sağlık hizmetleri ağına tam teşekküllü bir sahra hastanesi daha eklendi. Dün kurulan sahra hastanesinde 80 depremzede tedavi gördü. Normal bir hastane görünümünde olan sahra hastanelerinde ameliyathane ve acil servislerin yanı sıra röntgen ve çeşitli tıbbi malzemeler de bulunuyor.

Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü Başkanı Adıyaman Sahra Hastanesi Sağlık Hizmetleri ve Acil Tıp Uzmanı Dr. Arif Kadri Balcı, “Dünden beri Altınşehir İmam Hatip Ortaokulu bahçesinde sahra hastanesi kurup hizmete açtık. Dünden bugüne 80’e yakın hastaya hizmet verdik. Adıyaman’da 19 çadırda hizmet veriyoruz.

Bunlardan ikisi sahra hastanesidir. Sahra hastanemizde 6’sı yoğun bakımda olmak üzere 16 yatak bulunmaktadır. Ameliyathanemiz var ve laboratuvarımızı faaliyete geçirdik. Acil müdahale için mümkün olduğunca çok şey yapmaya çalışıyoruz. Durumu ağır olan hastalarımızın kara ambulansı, helikopter ambulansı ve hava ambulansı ile ilgili tam teşekküllü hastanelere sevk edilmesini sağlıyoruz.

Sahra hastanelerinin normal hastanelerden hiçbir farkı olmadığını belirten Balcı, şunları kaydetti:

“İlk günden beri UMKE ve 112 aracımızla Adıyaman’ın her noktasında hem enkazda hem de arazide tüm operasyonları yürütmenin gayreti içerisindeyiz.Sahra hastanemiz tam teşekküllü bir hastanenin yapması gereken tüm hizmetleri vermektedir. Hemen hemen tüm branşlarda uzmanlarımız var. Sağlık Bakanlığımızın gönderdiği tüm personelimiz elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz.”

Yoruma kapalı.